Oblíbenost tzv. knihobudek roste a jejich počet přibývá. Od roku 2013, kdy díky neziskovému projektu umístili nadšenci prvních sedm budek do veřejného prostoru v Praze, počet těchto v podstatě veřejných knihoven obrovsky narostl. Jedna z posledních knihobudek vznikla před nedávnem také v Mostku na Královédvorsku.

K místní prodejně ji nainstalovali pracovníci obecního úřadu. Nejedná se ale o přestavbu nevyužívané telefonní budky, což je běžné, ale díky tamní místo-starostce Dagmar Včelákové má jedinečnou podobu. Připomínat může spíše zimní krmítko pro ptactvo.

„Knihobudka slouží všem, kteří mají rádi knihy a rádi čtou. Funguje na principu půjč si – přečti – vrať knihu nebo vyměň za jinou," říká místostarostka Mostku Dagmar Včeláková, která budku také sama vyzdobila malůvkami. „Pokud někdo má knihy, které nepotřebuje a nevejdou se do knihobudky, může je přinést také na obecní úřad. Postupně je tam budeme vyměňovat," doplňuje.

INSPIRACE V OKOLÍ

Za celým projektem knihobudky v Mostku stojí právě Dagmar Včeláková. „Určitě to ale neberu za svůj nápad. Viděla jsem to už na internetu i v nějakých obcích, které jsme projížděli. A tak mě to zaujalo. Vzala jsem si prostě inspiraci od jiných," přiznává skromně. „Napadlo mě zřídit knihobudku u nás i proto, že tu nemáme knihovnu. Tu v obci zrušili už hodně dávno. Myslím si, že hnedka po revoluci. Malou knihovnu, hlavně pro povinnou četbu, mají jen ve škole," říká.

Pro knihy si čtenáři z Mostku běžně dojíždí do sousedního Dvora Králové nad Labem, kde knihovnu pochopitelně zřizují. Nyní mohou využívat v podstatě první obecní knihovnu i v Mostku. Do budky se prý vejde zhruba padesát knížek.

ORIGINÁL MEZI BUDKAMI

Budka s knihami má originální vzhled. Knihy jsou uloženy za prosklenými dvířky, které lidé mohou otevírat pomocí jednoduché kličky. Na zadní straně pak stojí citát Jiřího Žáčka: „Chcete zmoudřet? Můj ty světe! Otevřete knížku – čtěte!"

A lidé zájem mají a nápad si chválí. Knihy totiž mizí a postupně se obměňují. „Už jsme dokonce i doplňovali. Zatím sbíráme samé kladné ohlasy, tak snad to tak i vydrží," přeje si skromně Dagmar Včeláková, po dlouhé době vlastně první knihovnice v Mostku.

Knihobudku má i Trutnov. Na novém náměstí

Vlastní knihobudku mohou od loňského roku využívat také lidé v Trutnově. Stojí na zrekonstruovaném Jiráskově náměstí. „Projektem knihobudky jsme chtěli podtrhnout relaxační ráz nového náměstí," řekl při jejím slavnostním představování Ivan Adamec.

„Vnímám tenhle projekt tak, že je pro lidi, kteří se nechtějí lehce loučit se svými knížkami tím, že je odnesou do sběru. Takhle mohou ještě někomu posloužit. I k nám do knihovny do předsálí lidé takové knížky nosí," říká Jaroslava Maršíková, ředitelka trutnovské knihovny, která se o novou tamní knihobudku starala do letošního března. „Je otázkou, jaké tituly sem lidé dávají. Pochopitelně sem nebudou dávat cenné tituly, to si každý pohlídá. Ale dají se tu určitě najít zajímavé knihy. Knihobudka je fajn věc. Takové zpestření," dodává.

V trutnovské budce už řešili i jeden z častých problémů, který s nimi občas souvisí. Knihy odtud totiž postupně mizely, aniž by se jiné vracely. „Lidé to odnášeli do sběru. Ale jsou tam kamery, tak si to už snad nikdo nedovolí," věří ředitelka knihovny Jaroslava Maršíková.