Zahájil ji ředitel královédvorské zoo Přemysl Rabas na nedávném festivalu Doteky Afriky a současně představil novou tvář kampaně, která zahradě pomůže s oslovováním veřejnosti, modelku a hlasatelku Moniku Leovou.

„Rohovinu spálíme společně s dalšími zoologickými zahradami v neděli 21. září, tedy den před Světovým dnem nosorožců. Půjde o symbolickou tryznu za všechny nosorožce upytlačené v posledních letech a zároveň o upozornění, že jakékoli obchodování s nosorožčí rohovinou je nepřijatelné," uvedl Přemysl Rabas.

Nosorožci jsou dnes kvůli pytlákům v největším ohrožení za poslední desítky let, přičemž na vině je především poptávka po jejich rohovině ve východní Asii. „Nutné je proto zejména omezit poptávku v zemích, kde si lidé nosorožčí rohovinu kupují, tedy v současnosti zejména ve Vietnamu a v Číně," dodal ředitel Rabas. Rohovina přitom nemá léčebné účinky, které jí jsou přisuzovány. Má podobné složení jako lidské vlasy nebo nehty.

Pomáhá Miss Earth

Zahradě bude se snahami o záchranu nosorožců a s přesvědčováním veřejnosti pomáhat Monika Leová, Miss Earth Czech Republic 2013, s vietnamskými kořeny: „Přiznám se, že je to pro mě osobní téma. V zoo jsem se dostala k nosorožcům hodně blízko a musím říct, že jde o opravdu uhrančivá zvířata. I ze svého blízkého okolí přitom vím, že víra v účinky jejich rohoviny je stále živá. Budu se proto snažit lidi přesvědčovat, aby si rohovinu nekupovali."

V královédvorské zoo byla zahájena kampaň, kterou se zahrada snaží upozornit na kritickou situaci nosorožců ve volné přírodě. „Modelka Monika Leová, která se stala tváří této akce, bude přítomna u pálení rohoviny 21. září. Společně s ní rohovinu zapálí rovněž Tony Fitzjohn, legendární ochranář, který kdysi s Georgem Adamsonem vracel v Keni lvy do volné přírody. Dnes vede nosorožčí rezervaci v Tanzanii, do níž ZOO Dvůr Králové poslala tři nosorožce dvourohé v roce 2009," informoval Jan Stejskal, koordinátor in situ projektů.

Podporuje kampaň

„Je skvělé, že Zoologická zahrada ve Dvoře Králové spálí svoje zásoby rohoviny. Bezvýhradně to podporuji. Něco takového mělo být učiněno už dávno a doufám, že to samé udělá víc zoologických zahrad a vlád a že svůj vliv a veškeré pravomoci využijí k vytvoření tlaku na spotřebitele. Používání rohoviny je nutné co nejvíc omezit a upozornit veřejnost, že pokud obchod s rohovinou přetrvá, dojde k vyhubení nosorožců. Každý krok omezující obchod a odhalující nesmyslnost pověr o vlastnostech rohoviny je nesmírně důležitý a pomáhá chránit a zachovat nosorožce tady v Africe," komentoval Tony Fitzjohn rozhodnutí královédvorské zoo spálit svou rohovinu.
www.burnhorns.org

„Přímo na festivalu projevil zájem o účast na pálení rohoviny i známý cestovatel a spisovatel Miloslav Stingl. ZOO Dvůr Králové rovněž představila nové internetové stránky www.burnhorns.org, na nichž přináší k tématu více informací. Například na nich budou postupně zveřejňovány další zoo, které se k pálení rohoviny připojí," řekla tisková mluvčí Jana Myslivečková.

Strážci se připojují

Správa Krkonošského národního parku ve Světový den strážců (World Rangers Day – 31. 7.), podpořila aktivitu, kterou organizuje naše partnerská Zoo Dvůr Králové nad Labem pod názvem: „Spalte rohy – zachraňte nosorožce" („Burn Horns – Save Rhinos", www.burnhorns.org).

Rohy neléčí!

„Vážíme si nesmírně práce kolegů strážců přírody na celém světě a víme, že především strážci v afrických národních parcích a rezervacích jsou doslova v každodenním ohrožení života," prohlásil ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka. „Chceme se připojit k výzvě královédvorské ZOO k celosvětové i české veřejnosti, aby se přestala podílet na další likvidaci posledních, populací kriticky ohrožených živočichů, jako jsou právě nosorožci," dodal Hřebačka.  Akce Spalte rohy má apelovat především na asijské zákazníky černého obchodu s rohovinou, o které se tradičně věří, že má léčebné účinky. „Léčebné účinky, které se jim přisuzují, nosorožčí rohy v žádném případě nemají," řekl Jan Hřebačka.

Černý obchod

Nebývalým tempem decimuje černý obchod poslední zbývající populace nosorožců a trend je stále horší. Denně pytláci zabijí několik těchto zvířat a nemine týden, aby ve službě nepřišel o život některý ze strážců národních parků a rezervací. Za posledních 12 měsíců zemřelo ve službě podle posledních údajů Mezinárodní federace strážců (International Rangers Federation) 56 strážců, z nichž 29 prokazatelně zabili právě pytláci. Nejvíce strážců bylo zavražděno v Africe a Asii (D. R. Kongo, Keňa, Indie, Thajsko…).

„Černý obchod a jeho tragické dopady se netýkají pochopitelně jen nosorožců a rohoviny, ale také slonů a slonoviny, či primátů a dalších ohrožených zvířat, lovených pro maso (bushmeat) či trofejní suvenýry," zdůraznil na závěr Jan Hřebačka.

Eva Veselá