„Kvůli ztrátě senátorského mandátu, který zanikl mým zvolením, se však cítím podveden,“ sdělil Deníku. „Nepovažuji to za demokratické a vracíme se zpátky do totality. Měl bych si svobodně zvolit, jestli budu v Poslanecké sněmovně nebo zůstanu senátorem. Ti, kdo byli zvoleni, by měli mít možnost si vybrat. Nikoliv, aby jim zákon nařizoval, že zvolením jim mandát automaticky končí. Takhle jsem se stal obětí. Nikdo mě na to ani neupozornil. Pokud bych se rozhodl nebýt poslancem, tak dnes končím v politice,“ řekl.

Hlavatý připustil, že zařazení na 18. místo z dvaceti krajských kandidátů sněmovních voleb bral vyloženě jako podporu hnutí ANO. "Kdybych usiloval o post v Poslanecké sněmovně, půjdu z předních míst. Kandidaturu jsem bral jako podporu hnutí. Lidi mi však dali tolik hlasů, že z toho bylo zvolení Sněmovny," uvedl. "Počítal jsem, že dojedu šestiletý senátorský mandát," přiznal.

Oficiálním vyhlášením výsledků voleb přišel Jiří Hlavatý definitivně o post senátora. Přesně po třech letech, v polovině funkčního období. Pokud by nepřijal pozici poslance, nepůsobil by ani v jedné z komor Parlamentu. "Pan senátor si nemůže vybrat, podle Ústavy je jednou z příčin zániku mandátu senátora nabytí mandátu poslance. Nemůže zůstat v Senátu, ani pokud by se rozhodl nesložit slib poslance," potvrdila pro Deník Eva Davidová, tisková tajemnice Senátu ČR. "Kancelář Senátu kontaktovala pana Hlavatého. Počítá se s tím, že do doby zvolení jeho nástupce nikdo v Senátu za Trutnovsko nebude. Jiná možnost neexistuje," dodala. Kromě Hlavatého letos kandidoval do Poslanecké sněmovny také další senátor Jan Veleba, který se podle Davidové na přechod mezi poslance naopak připravoval, ovšem nebyl zvolen.

Zároveň začala běžet lhůta 90 dnů, do kterých se musí uskutečnit doplňující senátní volby pro obvod Trutnovska. Jejich termín určí prezident Miloš Zeman a je pravděpodobné, že se budou konat současně s lednovými prezidentskými volbami. "Předseda Senátu, druhý nejvyšší ústavní činitel v zemi, dnes odesílal dopis prvnímu, tedy prezidentovi. Oznámil mu situaci a požádal o vyhlášení doplňujících voleb pro obvod Trutnovska," upřesnila tisková tajemnice Senátu.

Uchazeči na uvolněný post senátora mají možnost zaregistrovat svoji kandidaturu nejpozději 44 dní před konáním voleb. Musí však počítat s tím, že v případě zvolení bude jejich působení v Senátu pouze do roku 2020, tedy do doby, kdy měl končit Hlavatého senátorský mandát z roku 2014.

Při senátorských volbách v roce 2014 kandidovali do Senátu za Trutnovsko Jiří Hlavatý (ANO), Adolf Klepš (TOP+ STAN), Pavel Káňa (ODS), Pavel Trpák (ČSSD), Slavomil Brádler (KSČM), Stanislav Penc (KOZY), Stanislav Rudolfský (HDP), Jaroslava Hamerková (SPO). Do 2. kola postoupili s největším počtem hlasů Jiří Hlavatý a Adolf Klepš. Zvítězil v něm Hlavatý. Náčelník Horské služby Krkonoše Adolf Klepš před dvěma týdny zemřel.