Střední škola, kde se učí přes osmdesát studentů s tělesným postižením a souběžným postižením více vadami, se připojila k dalším 84 institucím, které vysazují stromy pro Olgu Havlovou a připomínají její mimořádnou osobnost v roce nedožitých 85. narozenin.

V Janských Lázních byla u této události také Milena Černá, předsedkyně správní rady Výboru dobré vůle, který Olga Havlová založila. "Těmito novými stromy rozesetými po celé naší republice chceme symbolicky vložit odkaz Olgy Havlové do srdcí lidí dobré vůle. Věříme, že v nich bude růst a košatět. Stejně jako tyto stromy," řekla Milena Černá. "Také strom v Janských Lázních bude připomínat mimořádnou osobnost manželky prvního polistopadového prezidenta, zejména její neutuchající úsilí zajistit, pokud možno, svobodný život i lidem se sociálním či tělesným handicapem. Byla neústupnou zastánkyní lidských práv. Mnoho nemluvila, hodně vykonala. Jejím velikým cílem bylo vzdělávání lidí se zdravotním postižením. Založila Fond vzdělání, který je dodnes jedním z hlavních projektů Výboru dobré vůle, Nadace Olgy Havlové. Těší nás, že strom byl vysazen v Janských Lázních zrovna na tomto místě," zdůraznila ředitelka Výboru dobré vůle.

První z těchto stromů začátkem března zapustil kořeny symbolicky v Praze na Žižkově, kde se Olga Havlová, za svobodna Šplíchalová, narodila a vyrůstala. Buk lesní v Janských Lázních je v pořadí 73. Další strom pro Olgu Havlovou vysadí v úterý v 16.00 ve vrchlabském Podhůří u ZŠ Lesní. Poslední, pětaosmdesátý, bude růst na Božím Daru, kde zapustí kořeny 30. října. "Jsme strašně šťastné, jakým způsobem to probíhá," přiznala Milena Černá. K českým městům se také přidají dvě polská, Varšava a Wroclaw.

Výbor dobré vůle se inspiroval událostí, kdy v roce 1993 zasadila Olga Havlová lípu dobré vůle v Olomouci – Topolanech a dnes už je z malé sazenice velký košatý strom. "To byl báječný nápad. Rozhodli jsme se zasadit dalších 85 stromů po celé České republice, aby trvale připomínaly odkaz paní Olgy," upřesnila.

"Nevolili jsme symbolickou lípu jako na dalších místech, ale vybírali mezi bukem a javorem. Rozhodli jsme se pro buk, s ohledem na zdejší klimatické podmínky, aby sem přirozeně zapadl a dařilo se mu a byl z něj velký, krásný, silný strom," vysvětlovala ředitelka lázeňské akademie Olgy Havlové Jana Marešová. "Vysadit stromy po celé republice považuji za skvělou myšlenku. Není snad lepší a vhodnější způsob, jak paní Olgu připomenout. K přírodě měla vždycky blízko. Měla by snad radost z našeho stromu," dodala.

Střední škola pro handicapované studenty nese od roku 2013 název po Olze Havlové. "Chtěli jsme uctít památku člověka, který se o vybudování úžasného vzdělávacího centra pro děti s hendicapem zasloužil," připomněla Jana Marešová. Olga Havlová byla v Janských Lázních jak u poklepání na základní kámen v roce 1992, tak u slavnostního otevření v roce 1994. "Nebylo to jen gesto výše postavené osobnosti, která byla pozvaná. Bylo to vyjádření jejího hlubokého přání, aby lidé, kteří mají handicap, měli přístup ke kvalitnímu vzdělání na vysoké úrovni, a mohli se připravit na povolání," řekla ředitelka Výboru dobré vůle Milena Černá.

Páteční událost jedinečným způsobem dokreslilo promítání a vystavení fotek Olgy Havlové, které pořídil fotograf Bohdan Holomíček na Hrádečku, Janských Lázních i při poklepání základního kamene budovy lázeňské obchodní akademie.