Reakce veřejnosti na informaci, že se srpnový festival Trutnoff Open Air přesouvá z trutnovského Bojiště k Hrádečku, na sebe nenechaly dlouho čekat. Louky nad Mladými Buky mají od 17. do 20. srpna obsadit účastníci Zahradní slavnosti a zhruba čtyři desítky kapel. Místní se záměru Martina Věcheta obávají.

„Budeme se bránit. Nemáme jako městys takové nástroje, abychom pořádáni akce zamezili. Přijmeme ale opatření, která by zmírnila dopady na krajinu a šla vstříc občanům. Připravujeme například nové vyhlášky," říká starostka Mladých Buků Lucie Potůčková. „Většina zastupitelů je proti takové akci," sdělila.

Martin Věchet a Eva Navrátilová
Trutnoff se stěhuje na Hrádeček. Vrací se ke kořenům na zelenou louku

Pořadatelé se však brání. Podle nich se lidé bojí něčeho, o čem vlastně moc nevědí. „Rozhodně chystáme komornější akci, než jakou znají lidé z trutnovského Bojiště. Přijedou hlavně kapely z domácí scény," říká Martin Věchet. „Se zastupiteli ještě budeme vést jednání. Věřím, že tamním lidem dokážeme náš záměr vysvětlit a že zastupitelé budou benevolentnější než v Trutnově," dodává Věchet.

Vesměs nesouhlasné komentáře se objevily také pod středečním článkem Deníku na Facebooku. „Většinou do diskusí píší lidé, kteří s něčím nesouhlasí. My máme i kladné reakce," říká Věchet. „Je škoda, že nejvíc křičí ti, kdo na festivalu nikdy nebyli," doplňuje.

PŘIJDOU LIDÉ S VIDLEMI?

Pozemky v mladobucké části Hertvíkovice si pořadatelé pronajali od soukromníka. Na slavný Hrádeček, chalupu na níž bydlel Václav Havel, je to odsud zhruba jeden kilometr.

„Netěší nás, že se lidé a úřad v Mladých Bukách k celé akci postavili negativně. Zdá se mi, že mají zbytečné předsudky z dřívějších let. Proto celou akci odsuzují, aniž by věděli, oč jde," říká Martin Věchet. „Je to takový strach z neznámého. Festival dávno není setkáním lidí, kteří jen užívají drogy, chlastají a válí se v Trutnově po náměstí. Kdo na Bojišti v posledních letech byl, musí to potvrdit," myslí si Věchetova partnerka Eva Navrátilová.

Důležité pro osud zahradní slavnosti bude pondělní zasedání mladobuckého zastupitelstva. „Čekám bouřlivou diskusi," předeslala starostka městyse. Martin Věchet se spolupořadateli tu mají vystoupit také. Chtějí vysvětlit své záměry a diskutovat o plánovaném záměru.

„Když to řeknu eufemisticky, lidé přijdou s vidlemi. Já z celé taškařice nemám přílišnou radost. Jsem ale ráda, že si to pan Věchet vyslechne osobně," sdělila starostka Mladých Buků Lucie Potůčková. „Na zamýšlené území se vztahuje celá řada omezení. Využijeme všechny zákonné možnosti, jak chránit místní občany i území," dodala.

Věchet musí například vyjednávat o výjimce z normy na silnici pro vozidla do 3,5 tuny. Rokovat musí i s odborem životního prostředí v Trutnově kvůli hranicím přírodního parku.

ÚLEVA VE SVATOŇOVICÍCH

Lidem vesměs nevadí ani tak hluk, který by plánované čtyřdenní setkání přineslo. Především však mají obavy o vlastní majetek. Takto mluvily i Věchetovy sousedky ve Velkých Svatoňovicích, kde se měla zahradní slavnost konat původně.

„Mám tady dvě udržované zahrady. Nejsem zvědavá na to, aby mi tu lidé sklízeli ovoce ze stromů nebo ničili trávník. I přesto, že jsme se bavili o oplocení, nikdy nevíte, co se může stát. Nechci na to nijak doplatit," řekla například jedna Věchetových sousedek ve velkosvatoňovické části Končiny. „Opravdu se bojíme hlavně toho nepořádku. Jen si představte těch aut, která by tudy po polní cestě projížděla a neměla kde zaparkovat. Neumím si to představit, jaká by tu zbyla spoušť. Snad se stane zázrak a tahle akce u nás v klidné části vesnice nebude," přála si zhruba před čtrnácti dny další majitelka rekreační chaty z Velkých Svatoňovic. Obě si nepřály být jmenované.

Trutnoff Open Air 2016 - čtvrtek
Trutnoff burácel. Lidí ale přišlo viditelně méně

„Určité obavy lidí samozřejmě chápu. Dneska už ale děláme taková opatření, že k nějakému vandalismu dochází skutečně minimálně a navíc se to prakticky nedotýká obce. Tím spíš, když budeme zcela mimo město, ne jako v Trutnově," upozorňuje Eva Navrátilová. „Náš festival, to dávno nejsou socky. A na zahradní slavnost přijedou jen ti, kdo mají akci v srdíčku," myslí si.

„Podobně jako jsme chodili za sousedy v Trutnově, chystáme se i za místními. Plánujeme navíc zátarasy, aby se lidé na soukromé pozemky nedostávali. Myslím, že máme dostatek zkušeností, abychom banálním problémům předcházeli," myslí si pořadatelé. „Navíc máme vztah k přírodě. Ekologie pro nás byla důležitá vždycky. Vždy jsme řešili kelímky, odpady i třídění," dodává Martin Věchet.