Nabízí jej například vinařství Chateau Lednice, které má v městě pod Ještědem svoji pobočku v nákupním centru Forum. Kvůli obrovské poptávce po tomto léčivém moku ho začala firma jako první nabízet v takzvaných burčákomatech.

„Jde o obří nerezovou nádobu o objemu 610 litrů, která je vybavena chladícím zařízením. Burčák je v ní díky tomu ustálen a nekvasí,“ říká firemní sommeliérka Denisa Bödöne. Tato unikátní technologie umožní, že koupíte vlastně jakýsi předprodukt burčáku. Ten si dotvoříte teprve doma, když nápoj necháte odstát chvíli v teple.

Odstartujete v něm tím proces kvašení a můžete si burčák vychutnat ve chvíli, kdy takzvaně „vrcholí“. Jen tehdy je burčák burčákem. Přiblížíte se tím tak vinařům, kteří mnohdy čekají ve sklípku dlouho do noci, kdy začne burčák „vařit“ a jeho zázračná síla i chuť jsou nejsilnější. Pár hodin předtím by byl burčák jen nedokvašeným moštem, pár hodin poté zas přešlým kalným nápojem s velkým obsahem sedimentů.

„Burčákomat toto umožňuje, protože proces kvašení si každý určí sám. Tohle nemáte možnost ovlivnit u burčáku koupeném u silnice, kde stál celý den v teple na slunci,“ vysvětlil Petr Krejčík, manažer vinařství Chateau Lednice. Slunce, jak známo, je totiž velkým nepřítelem burčáku.

Hitem letošního léta je také višňák, neboli burčák z višní. Jeho charakter je stejný, chuť a barva jiná.

Přestože jde o novinku, která ne všem vinařům zcela voní, zájem o něj je v Liberci značný. „Je to nápoj pro gurmány. Není vůbec trpký a má nádhernou rubínovou barvu. Ne nadarmo bývá přezdíván letním aktimelem,“ popisuje nápoj Krejčík.

Na burčáky si letos také posvítila Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Hlídá, jestli prodávané burčáky nejsou křtěné vodou, dobarvené potravinářským barvivem nebo dochucené přidaným cukrem. Přesně tyto prohřešky totiž v minulosti inspektoři odhalili, nutno dodat že zejména u pouličních prodejců.

„Jako burčák smí prodejce označit pouze nápoj vyrobený výlučně z tuzemských vinných hroznů, pokud je vyroben z hroznů ze zahraničí, například Slovenska a Maďarska, musí být označen jako částečně zkvašený hroznový mošt,“ upřesnila ředitelka severočeského inspektorátu Státní zemědělské a potravinářské inspekce Jana Balachová.

Jak poznat dobrý burčák

Vzhled: Zdravá barva, s odstíny žluté. Bez sedimentů na dně (kvasinky). Může být velmi lehce do šeda nebo okrova. Šedá či hnědá je znamením, že burčák je špatný.

Vůně: nasládlá, aroma hroznů, ale i jiného ovoce. Výrazný pach kvasinek napovídá, abyste nekupovali

Chuť: Po hroznech. Harmonická plná chuť. Sladkokyselá. Kyselá či řezavá chuť svědčí o tom, že už jde o předprodukt vína (řezák).

Tomáš Lánský