Před třemi lety v přestrojení za kominíka společně s kumpány vyvěsili na Pražském hradě rudé trenýrky, jimiž nahradili prezidentskou standartu. Jak na událost vzpomíná? Co udělali s odcizenou prezidentskou vlajkou? Matěj Hákej odpovídá v rozhovoru pro Deník.

Zasahuje událost s rudými trenýrkami na Hradě do vašeho profesního života?
Ano, samozřejmě, že zasahuje. Rudé trenky byl zásah do neuralgického bodu. Stále mne překvapuje, jak silnou emoční reakci tato akce vyvolává.

Jaké jsou tedy reakce lidí, pokud s vámi spolupracují a zjistí, že to jste vy, kdo pověsil na Hradě rudé trenýrky?
To je samozřejmě velmi individuální. Pokud tedy k reakci na dané téma dojde a rozvine se diskuse, odnáším si téměř vždy pocit zadostiučinění. Nehledě na to, jaké je stanovisko diskutujících, vědomá práce na formulaci argumentů je tím hlavním přínosem.

Co se stalo s prezidentskou vlajkou, kde je teď? Je opravdu rozstříhaná? Máte doma kousek?
Vlajku jsme sňali v duchu táborové tradice. Originál se stal tělem dějství akce "Decentralizace moci". Tedy vlajka byla fyzicky rozdělena na 1152 fragmentů a ty pak byly rozdány náhodně vybraným spoluobčanům ve všech krajských městech České republiky.

Nebylo nebezpečné šplhat v přestrojení za kominíka po hradní římse?
Ano, bylo to nebezpečné. Ale také to bylo dobrodružné a krásné.

Určitě vám bylo jasné, že to neprojde jen tak. Počítali jste s trestem?
Pokud se rozhodnete k takovému činu, musíte počítat se všemi možnými scénáři.

Miloš Zeman váš čin označil za extrémní blbost pachatelů. Udělal byste to znovu?
To že skutečně řekl? Tak to už mě to nikdy ani nenapadne!

Líbí se vám billboard v Horním Maršově Stydím se za svého prezidenta, který je na očích každému, kdo jede do Pece pod Sněžkou?
Je to legitimní projev názoru a nesdílí ho pouze autoři tohoto billboardu. Úlevné by bylo, kdyby vám nepřišlo na mysl vyvěšovat takové bilboardy nebo jiné trenky. Nebo ne?

Ve všech krkonošských horských střediscích drtivě vyhrál v prezidentských volbách Jiří Drahoš. Celkově to na výměnu na Hradě nestačilo. Jak jste vnímal výsledek prezidentských voleb?
Volby jsou demokratický nástroj. Výsledek zrcadlí stav, v jakém se společnost nachází. Více než cokoli jiného bychom se měli ptát a zajímat o to, jaké další mechanismy jsou v pohybu. Některého voliče stačí starosvětsky postrašit, na jiného je zapotřebí modernějších a rafinovanějších prostředků. Politika, tak jak ji vidím, má mnoho společných znaků s iluzionismem. Jen se zeptejte svých čtenářů, čemu chtějí věřit.

Výřez z grafiky herní krajiny Pecka.
Skluzavka parožím jelena i cesta tlamou rysa. V Krkonoších roste nová atrakce