Dříve patřily k ozdobám města, dnes některé z nich čekají na své znovuzrození. Továrnické vily z minulého století.

O jejich osudy se začala veřejnost více zajímat před čtyřmi roky, kdy se noví majitelé rozhodli zbořit secesní vilu továrníka Sochora, upravenou Josefem Gočárem. Důvodem bylo rozšíření parkoviště sousedního marketu.

Ve špatném stavu je budova bývalé školky ve Vorlechu. Je na prodej za necelých sedm milionů korun. „Kdysi jsem tam chodila, je to hrůza, jak to dopadlo. Teď už tam chodí asi jen bezdomovci," komentovala současný stav paní Zdenka. O možné rekonstrukci se hovořilo asi před čtyřmi roky, nyní je vila opět na prodej.

Další bývalé vily se podařilo zachránit. Asi nejlepším příkladem je bývala Klazarova vila na Rašínově náměstí. Společnost Juta tu v roce 2010 otevřela podnikovou školku. Rekonstrukce stály 20 milionů korun. „Mám z toho dobrý pocit. Není to o tom, že tady po Hlavatém něco zůstane, ale musíme jako podnik pečovat o své zaměstnance," vysvětlil důvody rekonstrukce historické stavby generální ředitel Juty Jiří Hlavatý.

Podobnou proměnou prošla i vila továrníka Weisse, která stojí v Heydukově ulici, u společnosti Elnico. Stavba prošla rozsáhlou rekonstrukcí v letech 2000 až 2002. Dnes je z ní obytný dům, který se snaží zachovat co nejvíce z původního secesního vzhledu.

Ze zajímavých vil, které by určitě potřebovaly investice, lze zmínit sídlo Domu dětí a mládeže Jednička. Jedná se opět o Sochorovu vilu, tentokrát ve funkcionalistickém stylu. Odborníky ceněný objekt navrhl také Josef Gočár.

Podnikatel roku Jiří Hlavatý sídlí ve Dvoře Králové

Vyhrál titul Podnikatel roku 2013 v Královéhradeckém kraji, v úterý večer se stal i nejúspěšnějším podnikatelem České republiky. Řeč je o Jiřím Hlavatém, majiteli a generálním řediteli největší české textilní společnosti Juta ze Dvora Králové nad Labem.

Vítěznou trofej si převzal v pražském paláci Žofín z rukou místopředsedy vlády pro ekonomiku a ministra financí Andreje Babiše (na snímku vpravo) a Magdaleny Souček, vedoucí partnerky společnosti EY, která soutěž v České republice vyhlašuje od roku 2000.

„Věřím, že Jiří Hlavatý bude skvěle reprezentovat podnikatele z České republiky na celosvětovém finále v Monte Carlu a že jeho příběh osloví mezinárodní porotu stejně jako nás," řekla Souček.

Jiří Hlavatý nastoupil do Juty ve Dvoře Králové jako strojní inženýr hned po škole v roce 1972. Než se stal ředitelem a majitelem, prošel zde mnoha profesemi. Dnes řídí 14 továren a 2200 zaměstnanců. Historie podniku sahá až do druhé poloviny 19. století, kdy továrny v soukromém vlastnictví vyráběly příze, tkaniny, pytle a lana z přírodních materiálů. Roční obrat textilky dosahuje téměř šesti miliard korun a více než osmdesát procent produkce firma vyváží do 65 zemí světa. Vlastní závod má Juta také ve Velké Británii, kde je jedničkou na místním trhu.

Společnost vlastní 51 ochranných známek a patentů nejen v České republice ale i v dalších zemích Evropy.

Loni Juta zvedla celkové tržby o čtyři procenta na rekordních 5,8 miliardy korun, letos čeká další růst tržeb na 6,2 miliardy korun.