Před měsícem spolkl mladý čáp s potravou donesenou rodiči i rybářský vlasec. Do několik metrů dlouhého zbytku čouhajícího vlasce se navíc zamotal a málem kvůli tomu dokonce vypadl z hnízda. Naštěstí si toho včas všimli nadšenci, kteří sledují online kameru namířenou do čapího hnízda na komíně v Bohuslavicích u Trutnova. Na problém upozornili zoology. Hrozilo totiž, že uhyne „Bohužel, zamotání čápů do vlasce je docela běžné. Tady bylo štěstí, že problém byl vidět na kameře. U hnízd bez online kamer se ale něco takového většinou neodhalí, čápi pak končí uškrcení nebo se zaškrcenými křídly,“ uvedl David Číp ze spolku ochránců přírody Jaro Jaroměř.

Zoolog se ale musel rychle rozhodnout, zda vůbec vylézt na komín, zachránit mládě a přitom riskovat, že se ho lek- nou tři další čapí mláďata a z hnízda seskočí, ačkoliv ještě sami neumějí pořádně létat. Zkušený ornitolog Petr Kafka to ale zvládl.

„Dramatické chvilky na hnízdě, kdy největší mládě při kontrole hnízda odstoupilo až na samotný okraj, skončily šťastně,“ potvrdil David Číp. Mládě se povedlo sundat a na poslední chvíli vymotat. „Ostré vlákno už se mu zařezávalo do nohou a časem by mu je jistě amputovalo,“ upozornil David Číp.

Slávka pak odvezli na léčení do záchranné stanice pro hendikepovaná zvířata. Veterinář mu vlasec vyndal, miniaturní rybářské olůvko ale zůstalo v trávicím traktu zvířete. Ochranáři proto čápě zásobovali velkým množstvím nachytaných čerstvých ryb, aby cizí těleso co nejdřív vyšlo z těla ven. Denně spořádal 50 malých rybek. Navíc se povedlo najít pro čápě dočasný azyl u jiné čapí rodiny, která v záchranné stanici ve stejnou dobu byla a která měla asi stejně staré mládě.

Po úspěšné rekonvales- cenci už se jen čekalo na poslední důležitý moment – vhodnou chvilku pro návrat k rodičům. „Až čápata z Bohuslavic slétnou z komína a budou se potulovat poblíž, rádi bychom k nim Slávka připojili. Po předchozích zkušenostech z jiných hnízd se po takto krátké době členové rodiny poznají a mládě se úspěšně zařadí,“ avizovali ochránci. Ve středu odpoledne se to podařilo.

Ze zahájení provozu ekobusů v Trutnově.
Trutnov věří ve vodíkovou budoucnost