Čapí samice zahynula po zásahu elektrickým proudem. V hnízdě ve vrchlabské Hartě po ní zůstala čtyři vajíčka. Lidé ze záchranné stanice JARO v Jaroměři je odebrali a převezli do Jaroměře.

„Místo rodičů je tam uměle ´vyseděl´ inkubátor. První čápě se vylíhlo v neděli 5. května, po 34 dnech od snesení vejce,“ upozornil Tomáš Prouza, který čápy v regionu podrobně sleduje a píše o nich pravidelný blog.

Nedělní odpoledne s čápaty.
Ostře sledovaná čapí hnízda: líhnou se potomci, bříška si plní hady a ještěrkami

Po zdárném vylíhnutí je ošetřovatelé převezli nejprve do Záchranné stanice Huslík a následně do Makova na jihu Čech, kde v záchranné stanici žijí handicapovaní čápi Honzík a Johanka. Samička sice snesla čtyři vajíčka, žádné ale nebylo oplozené. Stali se tedy adoptivními rodiči pro vrchlabská mláďata.

„Čápi neváhají přijmout cizí mláďata, v tomto případě se však ukázal problematickým náhlý skok od vajíček k téměř desetidenním čápatům,“ upozornil Prouza. Krmné dávky od náhradních čapích rodičů nebyly dostatečné. Pomoct tak museli ošetřovatelé. „Od nich zatím dostávají čápata příkrm v podobě sekaných kuřátek,“ doplnil Prouza.

Zdroj: Youtube

Ošetřovatelé věří, že adoptivní rodiče se dokáží postarat o mladé bez lidské pomoci.

Nejslavnějším příběh bylo přikrmování čápat od Jiřího Zemana a Šándora Havrána z Mladých Buků. V roce 2021 pomohli čapímu otci vypiplat mláďata poté, co jejich matka zemřela v drátech vysokého napětí. Několik týdnů, několikrát denně lezli s potravou do hnízda na dvanáct metrů vysokém sloupu.

Na sněhovém poli Mapa republiky v Krkonoších je okolo čtyř metrů sněhu.
Na sněhovém poli Mapa republiky v Krkonoších je okolo čtyř metrů sněhu

Bohužel, tragédie se nevyhýbají čapím hnízdům ani letos. Stejně tak, jako zákony přírody. Nešťastnou náhodou zahynula Jasmínka z Nových Mlýnů.„Dostala se mimo důlek při přetahování se o hada s rodičem a už se nedokázala vrátit zpět. Další dvě mláďata vyhodil čapí rodič z hnízda. Z pěti čápat v hnízdě zbyla jen dvě,“ oznámil Prouza.

Zemřelo také čápátko z Žirče u Dvora Králově nad Labem. „Nejspíš se zadusilo příliš velkým soustem. Po smolném úhynu jsou v hnízdě čtyři čápata,“ dodal Tomáš Prouza.

Mohlo by vás také zajímat: Tímhle poštu zničí, zlobí se lidé na Trutnovsku. Místo na pobočku do dodávky

Zdroj: Deník/Jan Braun