Mimořádně živo je v posledních dnech například v jednom z nejsledovanějších čapích hnízd v Krkonoších a okolí, na komíně Kary v Bohuslavicích u Trutnova. Vylíhla se už čtyři čápata, páté je „na spadnutí“.

Čapí rodiče mají napilno. Bohdan musel hnízdo bránit před cizím čápem. S Bohunkou se střídají se při hlídání a krmení. „Mláďata nakrmila žížalami, hady a ještěrkami,“ upřesnil Tomáš Prouza, který čápy podrobně sleduje a píše o nich pravidelný blog.

V karáckém hnízdě podle něj panuje rodinná pohoda. Navzdory rozmarům počasí. „Přeháňky zatím hnízdo míjely, geomagnetická bouře s polární září jsou pro čápy neškodné,“ zdůraznil.

Cassiopeia utopená v polární záři nad Novou Vsí.
Nejsilnější polární záře za dvacet let prozářila noční oblohu

Není zdaleka jediný, kdo čápata sleduje. „Jsou naprosto úžasná. Je vidět že se mají k světu,“ připsala k Prouzovu blogu čtenářka Marie Knapová.

Veselo je i v dalších známých hnízdech. Například čapí rodičům Betynce a Bukáčkovi v Mladých Bukách už se také vylíhlo jedno mládě, brzy se očekává druhé. Každým dnem by se měla vylíhnout čápata na pivovarském komíně v Trutnově.

Zdroj: Youtube

Bohužel, úplně všude tak veselo není. Nešťastnou náhodou zahynula Jasmínka z Nových Mlýnů a čápátko z Žirče u Dvora Králově nad Labem. „Jasmínka se dostala mimo důlek při přetahování se o hada s rodičem a už se nedokázala vrátit zpět. Čápě v Žirči se nejspíš zadusilo příliš velkým soustem,“ oznámil Tomáš Prouza.

Mohlo by vás také zajímat: Miniaturu radnice s obry pokřtila biatlonistka, modeláře potrápila šikmá věž

Zdroj: Deník/Jan Braun