Nejstarším čapím hnízdem v celé republice se mohou pochlubit v Jablonném v Podještědí. Čápi se zde zabydleli už v roce 1864. „Hnízdí u nás už neuvěřitelných sto čtyřicet šest let. Takové staré hnízdo podle toho i vypadá, je široké dva a čtvrt metru a váží skoro jednu tunu,“ pyšně popisuje Zdeněk Kubíček, kustod na Vyhlídkové věži v Jablonném v Podještědí.

Právě z jejího ochozu lze nahlédnout do nejstaršího čapího hnízda v Čechách. Stačí pouze vyjít sto sedmdesát šest schodů a čápi, kteří se uhnízdili na blízkém komíně, jsou jako na dlani. I spočítat vejce, jež čapí samička nedávno snesla, se dá velmi snadno.

„Letos jich je dokonce pět, o jedno více než loni. Počítám ale, že všechna mláďata nepřežijí. Přijeďte za sedm týdnů, to už se vyklubou a uvidíte. V minulém roce taky zůstali jen tři mláďata,“ doplnil Zdeněk Kubíček.

Ojedinělou možnost si nenechal ujít řidič autobusu Václav Bárta, jezdící na lince Praha – Jablonné v Podještědí. „Mám teď pauzu, a protože jsem slyšel, že tu hnízdí čápi, přišel jsem se na podívat. Je to paráda, to se hned tak nevidí,“ komentoval dění pár metrů pod sebou Václav Bárta.

Vyhlídková věž byla původně součástí farního kostela, který koncem osmnáctého století zničil velký požár. Zřícenina se o několik desítek let později změnila na pivovar, kde se pivo vařilo až di třicátých let minulého století. Před devíti lety jablonská radnice nechala opravit za deset milionu korun alespoň vyhlídkovou věž.

Radmila Pokorná