„Zejména při pálení velkých vater by měl pořadatel celou akci včas oznámit a domluvit se například i na přítomnosti dobrovolných hasičů ze své obce,“ upozornila mluvčí krajských hasičů Martina Götzová a dodala, že akci mohou pořadatelé ohlásit na webových stránkách HZS.

Ať už jde o podnik oficiální nebo jen o soukromou akci, musí být zabezpečená tak, aby se oheň nevymkl kontrole a nevznikl z něj požár, připomínají hasiči. Nebezpečí hrozí hlavně při suchém a větrném počasí. Právě takové konání letošních „čarodějnic“ ohrožovalo. Ještě o víkendu platila v kraji výstraha meteorologů před nebezpečím požáru.

Čekalo se, že některá města a obce by kvůli tomu mohly ohně zakázat, ale díky včerejšímu celodennímu dešti toto nebezpečí pominulo. Ojedinělé přeháňky nebo bouřky mohou přírodu svlažit i dnes, k večeru by však mělo oblačnosti ubývat.

Organizátoři pálení čarodějnic však bývají většinou opatrní. I když poslední dubnovou moc požárů zpravidla přibude, lidové oslavy za to nemohou. "V loňském roce zasahovali hasiči v Královéhradeckém kraji 30. dubna a během filipojakubské noci u sedmi požárů, ani jeden však nebyl v přímé souvislosti s čarodějnickým ohněm.,“ informovala Martina Götzová.

Jediný požár, který s pálením čarodějnic alespoň trochu souvisel, hasiči loni likvidovali ve Žďárkách na Náchodsku. Tam začala filipojakubská noc dřív, než se plánovalo, protože připravenou hranici někdo zapálil už po půlnoci.