Protože zájem o rojení čarodějnických učňů ve veliká, připravili pro ně hry a soutěže, např. házení míčkem a kroužky na cíl, skákání v pytlích nebo projížďku na koních plemene hafling, aby jim lépe uběhlo čekání na „čarodějnický křest“. Napětí vzrostlo v momentě, kdy se na cestě „Šlejharce“ objevil lampionový průvod dětí, rodinných příslušníků a návštěvníků. Hasiči byla zapálena u hasičské zbrojnice velká kupa roští, na jejímž vrcholu trůnila „čarodějnice buřanská“, která zanedlouho s pomocí plamenů odletěla směrem na Krkonoše.

Nezapomenutelným zážitkem pro děti bylo předání „mezinárodního leteckého průkazu na koště“. Jednou z podmínek k jeho získání byl nápaditý čarodějnický kostým, nastartované koště a slavnostní proběhnutí kolem hořícího ohně. „Akci připravujeme dvanáctým rokem, součástí byla soutěž pro dospělé v šipkách, připravujeme rovněž chutné občerstvení. Jsme rádi za hojnou účast, lidé a děti přicházejí ze širokého okolí, posedí u ohně, popovídají, pobaví se.“ uvedl jednatel, kronikář, fotograf a oficiální tiskový mluvčí sboru Arnošt Šír.

SDH Buřany pořádá mnohé další zajímavé akce. V květnu odstartuje pátý ročník netradičního cross - golfového turnaje, který proběhne na loukách v okolí obce. „K povinnému vybavení patří holínky, montérky, čepice zmijovka a dobrá nálada. Máme přihlášeno třiačtyřicet závodníků, “ připomněl Arnošt Šír. Před velikonocemi se hasiči se zájemci schází na tradičním pletení pomlázek, každoročně připravují oslavu Dne matek pro hasičky, ženy z obce i okolí. V říjnu zasadili lípu ke stému výročí republiky, pečlivě se starají o památník padlých z první a druhé světové války, deset let rozsvěcují vánoční strom, který je svými 24,8 metru druhý volně rostoucí v ČR. Renovace se dočkal strážce hasičské zbrojnice, dřevěný Krakonoš.

„Jedenáct z třiceti členů sboru nemá v Buřanech trvalé bydliště. Ale vrací se k nám za rekreací nebo na návštěvu a my se na jejich pomoc můžeme spolehnout. Zejména to oceňujeme při přípravě a průběhu velkých akcí. Máme také velmi dobrou spolupráci s Mě Ú v Jablonci nad Jizerou,“ dodal Arnošt Šír.

Věra Nutilová