Krátce před půl osmou v sobotu večer hlásili sousedé starostovi Ladislavu Jiřičkovi, že se začíná bortit dům u hlavní komunikace. Ten vzápětí na místo povolal hasiče, policii i energetiky. Jako první dorazili místní dobrovolní hasiči, kteří začali zabezpečovat dopravu na frekventované hlavní silnici. Chvíli po jejich příjezdu, v 19.34 hodin, se celá východní část domu, který není trvale obydlen, zřítila k zemi.

„Je velikým štěstím, že se dům zřítil po částech a že v tu dobu tady nikdo nešel, nebo nejelo žádné auto. Lajdáctví pražských majitelů mohlo mít katastrofální následky. Věc teď předáme orgánům činným v trestním řízení, protože posudek znalce už v prosinci loňského roku jasně definoval stav jako obecné ohrožení“, komentuje víkendovou událost Ladislav Jiřička, čistecký starosta.

Pro odstranění suti z komunikace bylo potřeba vypnout ve střední části obce elektřinu a zhasnout veřejné osvětlení. Místo proto hasiči z Jilemnice osvítili svou technikou. Trosky byly odstraněny z vozovky a doprava byla po dvou hodinách obnovena. „Zrovna na neděli jsem měl domluvenou techniku, že tuhle část domu odstraní. Příroda to ale uspíšila. Velký podíl na tom má silný sobotní vítr,“ tvrdí majitel Jan Matěna.

„Zítra (v úterý) se tam pojede někdo z našich pracovníků podívat a posoudit aktuální stav. Pak vydáme stanovisko,“ sdělil včera vedoucí oddělení Stavebního úřadu Jilemnice Petr Plecháč. Stav domu, zejména dnes již bývalé části, je však neuspokojivý delší dobu.

„Již v roce 2002 byl na objekt stavebním úřadem nařízen stavební dohled. Dům ale nebyl majiteli nikdy řádně stavebně zabezpečen. Situace se rok od roku zhoršovala. Vše vygradovalo v listopadu roku 2010, kdy se zřítila část východního štítu. Stavební úřad nařídil vlastníkům stabilizovat dům. Práce měla provést odborná firma a konec termínu byl nejpozději 31. března 2011. Opět se však nic nedělo. Do domu celou zimu zatékalo a dílo zkázy dokonalo víkendové větrné počasí,“ dodal starosta Jiřička.

„Na domě postupně pracuji a dávám ho dohromady. Zevnitř je v pořádku, jen zvenčí je oprýskaná fasáda. Problém se zborcenou částí vyvstal již před mnoha lety. Je to přístavba, která nebyla s hlavní částí svázaná. Stejně jsem plánoval to sundat dolů. Mělo se to dělat hned další den ráno. V současné době není z mého pohledu objekt pro okolí nebezpečný. A pokud by se vyskytla nutnost celý dům zlikvidovat, tak to klidně udělám. Já na něm nelpím,“ oponuje Jan Matěna.