Slábnoucí zdroj pitné vody způsobuje trable občanům Vítězné z Královédvorska. Především v místních částech Hájemství a Nový Kocléřov jsou už několik měsíců bez vody. Jednoduše proto, že ve vodovodu žádná není.

„Nikdo si neumí tuhle situaci představit. Přitom já sama jsem ještě z generace, kdy jsme jako mladí museli vodu ohřívat a upravovat běžně. Ale v moderní době už je to opravdu nepředstavitelné. Člověk si nevypere, nenapije se, nezajde na toaletu," nechápe Jana Hynková, která bydlí v dotčené části Nové domy.

Obec vodu provizorně dovážela cisternami. Nyní se snaží urychlit prodloužení jiného vodovodního řadu. Problémy v této lokalitě přitom evidovala pravidelně. „Vymýšlíme, jak vodu do domácností dostat. Problémy tu byly každý rok, když přijeli chalupáři a konaly se tu letní tábory. Letos už je ale situace neudržitelná. Nechceme, aby se to opakovalo," vysvětluje starosta Vítězné Petr Hrubý. „Všichni věděli, že když překleneme srpen, někdy na říjen už to bude se zásobami úplně bez problémů. Ale letos je ztráta dlouhodobá. Zřejmě to bude úbytkem srážek, protože ani houby v místě nerostly a lesy jsou suché. Pravděpodobné je úplné vyschnutí pramene," dodává Petr Hrubý.

Část Vítězné je bez vody. Jedna ze studen vyschla

Bez vody se ve Vítězné ocitla zhruba třicítka rodinných domů. „Lidé neměli jak koupat děti, jak mýt nemocné nebo seniory. Je to opravdu nepříjemné období nejen pro ně, ale i pro nás na úřadu. Nátok vody od léta se oproti jiným létům do normálu nevrací. Spotřeba vody ho výrazně převyšuje, proto bylo potřeba začít jednat," říká starosta obce.

Nátok z artéské studny (studna, z níž voda sama vyvěrá bez nutnosti čerpání – pozn. aut.), která je jediná pro dotčenou oblast ve Vítězné, zeslábl natolik, že starosta musel vyhlásit stav nouze. Každý den do Vítězné proudily cisterny s vodou. Během víkendu se častokrát stalo, že došla.

„Manžel byl po operaci. Byla to opravdu nepříjemná situace, když jsme museli doma navíc dodržovat hygienické podmínky. Vůbec si nedovedu představit, co dělaly rodiny s malými dětmi. Je to psychicky opravdu velice vyčerpávající stav," neskrývá Jana Hynková. Ta byla častým hostem na obecním úřadu a možná i její apely nutili starostu k rychlému jednání. „Obec dělá maximum, toho jsem si jista. Snaží se nám vyjít maximálně vstříc a pomáhá v téhle nelehké situaci," dodává Hynková jedním dechem.

Starosta Vítězné Petr Hrubý přiznal, že na začátku obec chtěla udělat nový vrt u vyschlé studny. Nakonec se však rozhodla pro jiný způsob – propojení vyschlého vodovodu s jiným, který ve Vítězné spravují.

„Bude nás to stát balík peněz, protože propojení je opravdu dlouhé. Ale tyhle náklady se nám vrátí. A hlavně konečně vyřešíme trable pro rodiny, které byly bez vody," říká starosta Petr Hrubý. „Je to neštěstí, voda je základní životní surovinou. Občanům musím poděkovat za trpělivost. Řešení není jak po stránce finanční, tak přípravné vůbec jednoduché. Už brzy by však měl být snad klid," věří Hrubý.