Krkonošský deník včera zjišťoval, za kolik lidé nakoupí vejce v různých prodejnách v Trutnově a okolí.

Jedno i za 7,60

Například obyvatelé městské části Kryblice v Trutnově si mohli včera brzy po ránu vybrat. Buď za velké vejce dali skoro osm korun, nebo se spokojili s menším a zaplatili necelých pět. Zatímco v jediné samoobsluze, která se v lokalitě nachází a patří do řetězce Coop Tuty, se deset vajec velikosti L prodávalo za neuvěřitelných 76 korun, v prodejně zeleniny o pár metrů dál stálo deset vajec velikosti M 48 korun.

„Bereme vejce z Kosiček, zatím se cena drží pod pětikorunou. Uvidíme, jestli se podaří ji udržet ještě alespoň další týden. Ale dodavatelé jsou vstřícní. Vejce od nich bereme už řadu roků, i když je jich teď méně, zatím vždycky naplnili naše požadavky. Ceny se však za poslední týdny několikrát měnily,“ konstatovala vedoucí prodejny Vlasta Hamplová.

„Osobně je mi jedno, jestli do polévky vrazím „emko“ nebo „elko“. Prostě tam má jít jedno vejce, tak dám jedno vejce. Cena rozhoduje, samozřejmě. Snažíme se teď doma vařit prostě bez vajec,“ řekla například jedna z kryblických zákaznic.

V samoobsluze COOP se však situace během dne rychle vylepšila. V nabídce se objevila i vejce velikosti S a M. V prvním případě bylo deset vajec za 44,40 korun a v druhém dokonce za 39,20 korun. „Museli jsme vzít i drahá vejce, abychom měli aspoň nějaká, protože čtrnáct dnů v samoobsluze nebyla vejce k dispozici vůbec. Proto jsme odebrali aspoň dvacet balíčků po deseti velkých vajec L. Ale další dodavatel naštěstí dnes uspokojil poptávku a přivezl i vejce typu M a S. Takže teď mají zákazníci na výběr,“ komentovala situaci zástupkyně vedoucího samoobsluhy Coop Tuty Iva Urbanová.

Průměrná cena vajec velikosti M se však včera dopoledne v trutnovských marketech u desetikusového balení pohybovala okolo padesátikoruny.

Jezdí do zahraničí

Někteří lidé se ale nechtějí s cenou tuzemskou smířit a nakupují tak za hranicemi. „Dovezl jsem si vejce z Německa, když jsem tam byl za kamarádem. Deset vajec tam pořídíte za 1,09 až 1,39 euro, takže proč je mám kupovat v Čechách za 5 nebo 6 korun, když tam jsou za zhruba 3 koruny. Navíc jsem z jižních Čech, tak to mám do Rakouska a do Německa kousek,“ podotkl Ladislav Landkamer z Jindřichova Hradce. Jiní zase jezdí na nákupy do Polska.

V krámku ve Stříteži u Trutnova, kde vajíčko přišlo na 5,20 korun zase včera dopoledne nakupoval vejce Josef Javůrek z Hradce Králové. A vzal si hned tři plata. „U stánku se stavujeme pravidelně, hlavně ale kvůli bramborům, které mají výborné. Kupujeme tu ale i vejce, protože ty ´ikselková´ mají často dva žloutky,“ dodal.

Situace se v posledních dnech zklidnila

Kdo jede z Trutnova na Hradec Králové nebo z krajského města míří na hory, projíždí těsně před Trutnovem obcí Střítež. V dolíku u hlavní silnice má svou prodejnu i Kristýna Blašková s manželem, kde nakupují především stálí zákazníci.

Je libo L nebo XL?

Už tabule u silnic vás upozorňují na brambory, česnek, cibuli anebo vejce. Jejich cena je tu srovnatelná s cenou v marketech. Ale to, co zaplatíte v klasickém obchodě za vejce velikosti M, zaplatíte tady za velikost L nebo XL.

„Vejce se prodávají hodně, jedno vyjde v přepočtu na 5,20. Jsou to ta větší, ne ´emková´. Většinou máme velikost XL, nyní se jedná o směs, protože vajec není mnoho,“ říká Kristýna Blašková a pokračuje: „Je jich sice nedostatek, ale teď se situace trochu zklidnila, protože dodavatelé navezli vajíčka do marketů.“

Podle slov Blaškové byl ale i její obchod jednu chvíli zcela bez vajec. Trvalo to zhruba čtyři dny. „Vejce bereme z drůbežárny v Semechnicích, která dodává malým obchodům. Vajíčka jsou vždy dva dny od snesení,“ podotýká Kristýna Blašková.

Ta má s cenou vajec i veselou historku. „Na ceduli jsme měli pod sebou napsáno brambory, vejce a vedle toho 6,90, což bylo za kilo brambor. Cenu jsme nyní museli zakrýt, protože se nás lidi ptali, zda je těch 6,90 za jedno vejce. Koho by ale dřív napadlo, že vejce budou stát i přes šest korun,“ dodává.

Co jsme zjistili:

Trutnov Enapo
vejce M – deset kusů 49,90 Kč
vejce M – šest kusů 33,90 Kč

Trutnov Coop
vejce L – deset kusů 76 Kč
vejce M – deset kusů 39,20 Kč
vejce S – deset kusů 44,40 Kč

Trutnov zelenina Kryblice
vejce M – deset kusů 48 Kč

Trutnov Kaufland
vejce M – deset kusů 47,90 Kč
vejce L – šest kusů 39,90 Kč
vejce M – třicet kusů 139 Kč

Trutnov a Vrchlabí Penny
vejce M – deset kusů 49,90 Kč
vejce L – šest kusů 39,90 Kč

Trutnov Billa
vejce M – deset kusů 49,90 Kč
vejce hnědá M – šest kusů 39,90
vejce L – šest kusů 44,90 Kč

Trutnov Albert
vejce M – deset kusů 49,90 Kč
vejce M – třicet kusů 139 Kč
vejce L – šest kusů 39,90 Kč

Trutnov Lidl
vejce L – deset kusů 54,90 Kč

Dvůr Králové Tesco
vejce L – šest kusů 32,90 Kč
vejce bílá M – šest kusů 38,90 Kč
vejce – třicet kusů 139 Kč

Zeptali jsme se: Kolik jste ochotní zaplatit před svátky za vejce?

Lenka Martincová
Vejce jsou drahá, takže když si mám vybrat, co vařit, tak radši samozřejmě koupím třeba kuřecí maso. Když potřebuji, tak používám vejce teď jen v nejnutnějších případech. A na Velikonoce radši pořídím kilo párků a budu je koledníkům rozdávat místo vajíček.

Iva Pavlová
Více než tři koruny za vejce prostě nemíním dát. To jsem se rozhodla. Ale je to těžké se bez nich obejít. Musím denně vařit a skoro do všeho se vejce dát musí. Ještě mám doma naštěstí nějaké zásoby. A jinak hledám obchody, kde jsou nejlevnější.

Hana Baumruková
Kolem pětikoruny bych asi ještě dala. Jinak je mi jedno, jestli dávám do polévky vejce velké nebo malé. Mám štěstí, že má slepice brácha. Takže na nedostatek si nestěžuji. Když však někdy nutně potřebuji, musím koupit. Skoro osm korun je ovšem nehoráznost.

Luděk Pavlas
Nikdy jsem ceny vajec řešit nemusel, protože sestra chová u baráku slepice. Přísun stále nějaký je, takže kupovat nikde nemusíme. Teď jsme obzvlášť rádi, že máme vejce. Hlavně proto, že jsou pěkná a kvalitní. Ceny jsou tak vysoké, že bych je stejně nekoupil.

Jana Veidlová
Vejce jsou drahá, my máme naštěstí v rodině slepice, takže nekupuji. Ale barvit na Velikonoce nebudu, protože teď zrovna moc nenesou. Nějak se bez nich objedeme. Ceny vajec jsou nehorázné. Ten, kdo peče, hledá recepty, v nichž je vajec nejméně. ⋌(jm