„Dosud jsme testovali pouze uživatele drog, kteří jsou, vzhledem k rizikovému chování, zvýšeně ohroženi HIV infekcí. Nyní službu nabízíme i osobám provozujícím placené sexuální služby, lidem z gay komunity, osobám navracejícím se z vězení. V podstatě komukoliv, kdo má podezření, že se mohl nakazit virem HIV,“ představuje novinku vedoucí centra Ondřej Čalovka.

Samozřejmě, že s takovým testováním může být spojeno plno očekávání, ale především obav. „Ten, kdo má zájem nechat se otestovat, nemusí sdělit své jméno, bydliště, rodné číslo ani nic podobného. Stačí, když prozradí svůj věk,“ upozornila v rozhovoru  zdravotní sestra Kontaktního centra Karolína Ubrová.
Kdy je možné do Kontaktního centra přijít a nechat se vyšetřit?

K dispozici pro veřejnost budeme zatím každý čtvrtek v době mezi osmnáctou až devatenáctou hodinou,  a to v budově RIAPSu na adrese Procházkova 818, Trutnov.  Ale zároveň bude možné domluvit se individuálně i na jiném termínu na telefonním. čísle 731 441 269 nebo e-mailu kcentrum@riaps.cz.

Jak testování probíhá?
Ještě před samotným testem zjišťujeme, k jakému rizikovému chování došlo, zda a jak by tedy mohlo dojít k přenosu infekce. Test neprokazuje přímo virus HIV, ale protilátky proti viru HIV v krvi, proto je důležitý čas mezi rizikovým chováním, například pohlavním stykem s náhodným partnerem bez použití kondomu a dobou, než tělo začíná protilátky vytvářet.

Jak dlouho si je tělo vytváří?
Přibližně tři měsíce.  Nemá tedy smysl testovat někoho hned druhý den po tom, co měl rizikový pohlavní styk, ale je třeba ony tři měsíce vyčkat. Po zjištění, jak se mohla dotyčná osoba nakazit a zda uplynula potřebná doba od rizikového chování, se přistupuje k samotnému testu. Testuje se kapilární krev, to znamená že odebereme  jednu kapku krve z konečku prstu. Po pěti až patnácti  minutách lze zjistit výsledek. Samotná testovací procedura trvá přibližně třicet minut.

Co se děje, vyjde-li test negativní?
Testované osobě zopakujeme zásady prevence možné nákazy, minimálně to znamená nestřídat sexuální partnery, případně se alespoň chránit kondomem. Pokud nedojde ke změně životního stylu v této oblasti, riziko nákazy se výrazně zvyšuje.

Co nastane ve chvíli, když zjistíte, že je test pozitivní?
V tu chvíli to může být šokující informace a pro tyto případy jsme vyškoleni v krizové intervenci.  Testovaného ujistíme, že tento pozitivní test ještě neznamená, že má AIDS, ale že jeho tělo pouze vytváří protilátky proti HIV viru. Testovanému znovu sdělíme i to, že i když jde o test s dobrou validitou, přece jen jde o test screeningový. Samotná pozitivita na HIV se musí potvrdit následným testem ze žilní krve. O tom, kde si toto vyšetření nechat provést, je testovaný samozřejmě informován.

Jak je zaručena anonymita vyšetřovaných lidí?
Ten, kdo má zájem nechat se otestovat, může přijít bez objednání v době, kterou jsem uváděla výše. Nemusí sdělovat svoje jméno, bydliště, rodné číslo ani nic podobného. Stačí nám, když sdělí svůj věk. Vchod do Kontaktního centra ( konkrétně jde o vchod „D“), je umístěn zezadu budovy, a je tudíž pro zájemce o test velmi diskrétní. Stačí zazvonit na zvonek a chvilku vyčkat na pracovníka služby. Následně již vše probíhá pouze za přítomnosti příslušného pracovníka a testovaného.

A kolik vše stojí?
Testování, a to  včetně před a potestového poradenství, je všem zájemcům poskytováno zdarma.  Projekt je mimo jiné podpořen prostředky ze státního rozpočtu na rok 2012, získanými díky schválenému projektu v rámci dotačního řízení Ministerstva zdravotnictví – národního programu na řešení problematiky HIV AIDS.