Přes zimu mizí kola ze sklepů, se začátkem jara stoupá i počet krádeží od restaurací, obchodů, turistických atrakcí či ze závodů. S trochou nadsázky platí: sejde z očí a domů půjdete pěšky. I když máte kolo zamčené.

„Překonat nejběžněji užívaný lankový zámek není problém. Ročně se o tom přesvědčí tisíce cyklistů a letos tomu těžko bude jinak," tuší majitel cyklistického obchodu v Trutnově Martin Skála.

Popularita cyklistiky stoupá, zlodějům tak přibývá možných cílů a ani s prodejem není problém. Mnohým kolo z bazaru a bez dokladů stačí. Přestože tím zloděje nepřímo podporují. „Často to funguje tak, že v Trutnově ukradené kolo se objeví v bazaru na jihu Čech či Moravy. A zase obráceně. Cenu kola zloději neřeší. Když je příležitost, tak ho prostě seberou a snaží se ho co nejrychleji prodat. Nejvíc pak vydělá překupník," dodal Martin Skála.

Vloni policisté řešili 7229 krádeží. Celková škoda se vyšplhala na 122,5 milionů. Do statistik se ale zaznamenávají krádeže řádně nahlášené. Ve skutečnosti může být odcizených kol mnohonásobně víc. Denně je v republice průměrně hlášeno dvacet krádeží.

Možnost nechat kolo pod dohledem, například u turistického cíle, je zatím výjimečná. Respektive téměř nulová. „Stojan je u rozhledny, u bunkru ne. Ale lidé mají možnost si kolo zamknout k železné zátarase, kterou tu máme," popsal stav u dělostřelecké tvrze Stachelberg Pavel Holzknecht. Tu ročně navštíví 20 tisíc lidí, mnozí právě na kolech. Obdobný stav panuje i na ostatních místech.

Cenu kol zloději neřeší. Když je příležitost, kradou cokoli

Kam s kolem musí řešit i cyklističtí návštěvníci Kuksu. Těch sem cyklostezka od Jaroměře a Hradce Králové přivede hodně, k dispozici jim jsou stojany u restaurace a pokladny. Zavazadla je možné uzamknout do skříňky v úschovně. I tak se ale s dražším kolem prohlídka, resp. návrat z ní, stává trochu adrenalinovým sportem. Místo s velkým pohybem lidí totiž vypadá bezpečně jen na první pohled. Anonymita davu může mít opačný efekt. Takovou zkušenost má za sebou Petr Matoušek ze Žacléře. „Před závodem jsem se šel registrovat a požádal přítomné cyklisty, aby mi venku dohlédli na kolo. Po návratu ale bylo pryč," vzpomněl na tehdejší situaci. „Přišel nějaký chlápek v dresu, sedl na kolo a odjel. Mysleli jsme, že jste to vy," dostalo se mu odpovědi.

A že se s jarem rozjíždí zlodějská sezóna naplno, dokládá i poslední policejní zpráva. „Vrchlabští policisté pátrají po neznámém pachateli, který odcizil horské kolo z panelového domu. Devětašedesátiletý muž ho měl celou zimu ve společné kolárně a ještě před dvěma týdny ho kontroloval."

Nejhorší je nic

Jak se tedy podobné situaci vyhnout? Systémů zabezpečení je hodně, mechanických i elektronických. Ale žádný není stoprocentní. Jedinou jistotou je mít kolo stále u sebe, resp. na dohled. Ale nikdy nevíte, co vás čeká, a takové řešení je samozřejmě omezující. Zvlášť pro cykloturisty, kteří jízdu spojují s prohlídkou památky, zastávkou v restauraci a podobně," řekl Martin Skála z trutnovského obchodu Prolog Bike.

Pro případ nouze

Potřebujete si nutně něco zařídit, nemáte zámek a musíte nechat kolo na pár vteřin bez dozoru? I jednoduchý trik se může hodit:

- postavte kolo do stojanu a obě řadící páčky přecvakejte do zcela jiných poloh. Pokud bude chtít zloděj na kole rychle ujet, může mu spadnout nebo se zamotat řetěz, třeba i havaruje a ztratí o kolo zájem.

I když policie každoročně vyřeší stále víc krádeží kol, podaří se dopadnout pouze čtvrtinu zlodějů. Vloni policisté objasnili 1679 případů.

„Proto by měl každý u sebe nějaký zámek mít. U nezamčeného kola dělá zloděje i snadná příležitost. Prostě naskočit a ujet. I minimální zabezpečení tedy nějaký význam má. Doporučoval bych článkový zámek, který je pevnější než lankový a nelze ho snadno přestřihnout. Přitom cenově vyjde skoro nastejno," připomněl Jakub Václav z trutnovského Prolog Biku.

Dobrý zámek ale není vše. Je třeba věnovat pozornost umístění. „Někdo provlékne zámek kolem přední vidlice a třeba ke stojanu. Zloději v takovém případě stačí povolit rychloupínák, kolo vyndat, zámek vyvléknout, kolo nasadit a odjet. Celé to zabere maximálně 30 vteřin," podotkl Jakub Václav. „Zámek by měl vést skrz rám, tak, aby nešel vyvléknout. Dobré je ho proplést i zadním kolem," doporučil.

Pozdě bycha honit

Samostatnou kapitolou jsou krádeže ze střech aut. Lepší nosiče sice mají zámky, ale jejich funkčnost je minimální. „Pro lepší zabezpečení doporučujeme kolo navíc zamknout k pevné části vozidla, například k hagusům," upozornil na možné riziko ztráty Vlastimil Divoký z ERV Evropské pojišťovny.

Vynalézavost a také drzost zlodějů je stále větší. Zhruba 70 procent všech krádeží kol mají na svědomí recidivisté. Například v roce 2014 bylo stíháno a vyšetřováno 926 osob, z toho se v 719 případech jednalo právě o recidivisty. Alarmující jsou čísla návratnosti odcizených kol a náhrada škody. Přestože objasněnost krádeží kol mírně roste a nyní je za hranicí 20 procent, reálně se poškozeným vrátí pouze zlomek hodnoty. „Kdo má kolo za mnoho desítek tisíc korun, měl by o důkladnějším zabezpečení přemýšlet už při nákupu. Po krádeži je pozdě. Doporučujeme třeba jednoduché háky na zeď, na které se dá kolo vodorovně či svisle pověsit doma. Ne vždy to prostory bytu umožňují, ale kdo tuhle možnost má, je dobré ji vyžít. Je to jedno z nejlevnějších a nejspolehlivějších zabezpečení," upozornil Martin Skála. Občas ale nastane i situace opačná. Najde se kolo a není ho komu vrátit. Tak, jako teď v Hostinném. „V únoru bylo ve městě odcizené horské kolo, které pak policie zajistila. V současné době je uložené na městském úřadu, jelikož se nepodařilo zjistit vlastníka. Majitele proto sháníme," informovala Jitka Pavlíčková, vedoucí správního odboru.

Ještě pár tipů:

Mějte kolo lépe zabezpečené než váš soused. Bude-li mít zloděj na výběr dvě obdobně hodnotná kola, vezme si spíš to hůř zabezpečené. Někdy ani není zloděj příliš motivován k výběru podle ceny, neboť někteří překupníci dávají zlodějům cenu za kus, bez ohledu na to, co je to za kolo.

Kolo vždy zamykejte k pevnému objektu, který nemůže být přemístěn nebo odvezen i s kolem.

Z hlediska rizika krádeže je lepší, když kolo není drahé na první pohled. Spousta zlodějů kolům nerozumí a jejich cenu odhadují jen laicky, takže mohou dát přednost nablýskanému kolu z hypermarketu před kolem, které své kvality příliš nezdůrazňuje.

Pokud bicykl zamknete za přední kolo, tak ho na místě zřejmě najdete. Ale zbytek už může být někde jinde.