Ocenění převzali vedoucí folklorního souboru Špindleráček Jana a František Tauch᠆manovi, dlouholetý člen Horské služby Krkonoše Jaroslav Koldovský, botanik a bývalý ředitel Správy KRNAP Jan Štursa a první náčelník Horské služby Krkonoše Otokar Štětka, in memoriam.
„Smyslem ocenění je vyzdvihnout lidí, kteří svým životem a prací znamenali přínos pro Krkonoše," říká ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka. „Myslím si, že jsme i letos ocenili ty, kteří jsou s Krkonošemi neodmyslitelně spjati a jejichž přínos je nezanedbatelný ," dodal Hřebačka.
Nadšení, láska k horám a pokora
Nominace laureátů Ceny ředitele Správy KRNAP posílala v hojných počtech veřejnost. V letošním roce dorazilo dvacet návrhů. Prvně jmenovaní si cenu odnesli za dlouholeté působení ve Špindleráčku. „To, že soubor, kterým prošlo na pět stovek lidí, má na kontě tisíce vystoupení, není jen naše zásluha. Podíl na tom mají hlavně naši nadšení zpěváci, tanečníci a muzikanti," poznamenala Jana Tauchmanová.
"Sám skutečně nikdo nic nedokáže. Byli jsme na Horské službě dobrá parta, někdy to byly však krušné chvíle," poznamenal další z oceněných Jaroslav Koldovský.
A laureát botanik Jan Štursa se zavázal, že jako emeritní badatel bude ve své činnosti pokračovat. „Rád bych napsal i knihu o tom, co se za těch padesát let, kdy působím v Krkonoších, událo," řekl.
Laureáti, resp. jejich zástupci, převzali z rukou ředitele Jana Hřebačky cenu v podobě Krakonoše. Ty vyrobil jako drátěné sošky Ladislav Šlechta z Harrachova technikou smyček. „Předlohou mu bylo nejstarší vyobrazení Krakonoše, tak jak jej známe z Hellwigovy mapy Slezska z roku 1561. K výrobě jedné sošky bylo zapotřebí přibližně 30 metrů železného taženého žíhaného drátu, který pro potřeby pletení musí být tvárný a měkký. Výroba jednoho Krakonoše zabrala více než 30 hodin," doplnil k cenám mluvčí národního parku Radek Drahný. Přítomné pak pobavil protagonista pořadu Na stojáka Karel Hynek.