Vytápění bytu či domu je stále nákladnější, mnoho lidí tak k plynu, elektřině či uhlí hledá alternativu. Nejčastějším řešením jsou krbová kamna. Rychle dávají příjemné teplo, mohou být i zajímavým doplňkem interiéru. A hlavně, ekonomicky je to výhodné.Prodá se vše
„Poslední dva roky zájem o dřevo stoupá a důvod bývá většinou stejný, pořízení krbu nebo krbových kamen. Máme tu už skupinu stálých zákazníků, kteří se na nás obracejí každoročně," říká František Malina z Lesů a parků Trutnov. „Upřednostňují palivo z listnatých stromů, v podstatě ale vezmou jakékoliv. Formou samovýroby, kdy se dohodnou s vedoucími jednotlivých úseků, kteří vědí, kde a co jim leží v lese, nebo si hotové palivové dřevo objednají a my jim ho podle pořadníku dodáme," dodává. Cena za prostorový metr je 750 korun plus doprava podle místa.
„Poptávka je výrazně větší než nabídka," shrnul současný stav Jaroslav Votoček, ředitel divize Gemec na Dole Jan Šverma v Žacléři. „Zájem je spíš o dřevo tvrdé, ale prodá se všechno. Odřezky, krajinky i břízy či olše a jívy, které máme povolené pokácet na našich pozemcích," dodává.
Výměník a radiátory
Už dvanáct let využívá krbová kamna Petr Matoušek ze Žacléře. „Vytápím tím celý domek, mám výměník a na kamna jsou napojené tři radiátory. Denně spálím tak tři středně velké koše, záleží ale na počasí," říká.
Dřevo získává z okolních lesů po dohodě s hajným. „Většinou mi to rozřeže, pak to svezu a doma zpracuji. Často je to z míst špatně přístupných, ale i tak se to vyplatí. Topení je tím výrazně levnější. Původně jsme tu uvažovali o zavedení plynu, ale teď jsem rád, že jsme volili takhle. V okolí je hodně buků, často po vichřici nějaký spadne a to je do krbovek ideální palivo," říká Petr Matoušek.