„Rozhodli jsme se tuto akci uspořádat, protože dosud v historici žádná taková neexistovala. Pořádali jsme vždy den hasičů nebo dětský den, ale nic, co by prezentovalo obec jako celek," uvedl starosta městyse Zdeněk Kraus a pokračoval: „Z oslav se do budoucna pokusíme udělat tradici. Letos je to první ročník, za rok akci vylepšíme. Zejména se však tímto připravujeme na rok 2014, kdy obec oslaví 450 let od svého založení. Dne 20. května 1564 totiž byla osada Gotteshilf povýšena na městečko Černý Důl."

Nová alej

Kromě akcí, které se uskutečnily na parkovišti u Skiareálu, děti se starostou v aleji U Hantárky slavnostně vysadily pět stromů, kaštanů. „Vloni jsme zde pokáceli kaštany a břízy, které byly náletové, takže nyní chceme alej obnovit," vysvětlil starosta. Do sázení stromků se zapojil i osmiletý Matouš Michalko. „Líbí se mi, že tady budou nové stromy a budeme tu zase sbírat kaštany," řekl.

Během soboty se také návštěvníkům otevřel úřad městyse. Mohli si prohlédnout informační centrum, Muzeum podzemí Krkonoš, dozvědět se více o činnosti klubu důchodců nebo prolistovat kroniky.