Čeští turisté jsou událostmi v Norsku sice šokováni, ale nemají obavy tam vyrazit na dovolenou. Většina z nich si nemyslí, že by se útok mohl v nejbližší době opakovat.

„V Norsku jsem byla před několika lety na dovolené. Byli jsme i v hlavním městě a přišlo mi to tam opravdu bezpečné. Moje kamarádka tam půl roku studovala a i ona říkala, že je to snad nejbezpečnější země na světě. Nemusela zamykat kolo na ulici a ani byt, v noci se nebála jít sama po ulici,“ sdělila třiadvacetiletá studentka z Pardubic.

Lidé cestují spíše individuálně

Ani cestovní kanceláře nezaznamenaly úbytek zájemců o cestu na sever. „Do Norska většinou lidé vyráží podle mých zkušeností individuálně. Nejčastěji za rybařením nebo si u nás vypůjčí karavan a jedou takřka na vlastní pěst. Nemáme zprávy, že by snad někdo, kdo si s námi nasmlouval zapůjčení karavanu za účelem cesty do Norska, svou objednávku rušil. I můj kolega se tam teď chystá,“ prohlásil Tomáš Reisinger z jedné pardubické cestovní agentury.

Zvýšené bezpečnostní podmínky v hlavním městě i celém Norsku však mohou být pro některé turisty nepříjemné a odrazující. „Měli jsme přímo do Osla odjíždět za týden. Jenže kvůli současnému zmatku se přítelkyně raději rozhodla tu cestu odložit na nějaký příhodnější termín. I když to nebylo kvůli nějakému pocitu nebezpečí, spíš to vnímala jako nepříjmné s pohybem ve městě, které je teď plné policejních hlídek a poněkud otřesených Norů,“ řekl vedoucí prodejny Petr Král.

Útok v Norsku, který měl na svědomí Anders B. Breivik, si vyžádal 76 lidských životů. Breivikovi hrozí maximálně 21letý trest, ten však mohou soudci před propuštěním prodlužovat.

(msu)