„Bylo by úžasné, pokud by se našim podařila získat medaile. Bude to pro ně samozřejmě daleko složitější než pro nás,“ namítl Tomáš Grégr.

Ve finále starostovského Eura Češi porazili Rumunsko 3:1. Ve skupině vyhráli s Polskem 7:0 a Slovinskem 8:1, remizovali s Ukrajinou 3:3, ve čtvrtfinále vyřadili Itálii 7:1 a v semifinále Ukrajinu 4:0. „Radost jsme měli ohromnou. Konkurence byla velká. Úroveň se zvyšuje, přibývá zemí s kvalitními kádry jako Chorvatsko nebo Rumunsko. Mladých starostů, kteří se v Evropě věnují fotbalu, je opravdu hodně,“ líčil starosta Strážného.

Jeho radost byla o to větší, že se mu se třemi spoluhráči podařilo obhájit titul z roku 2012. „Byla to určitá nostalgie. Čas běží, a když si člověk prohlédne fotky, tak je vidět, jak stárneme,“ podotkl.

V Lipsku, kde čeští fotbalisté vstoupí v úterý do Eura proti Portugalsku, se hrálo na šířku hřiště se šesti hráči v poli a brankářem. Turnaj trval týden. Ze čtyř čtyřčlenných skupin postupovaly nejlepší dva týmy do čtvrtfinále.

Protihráč si zahrál Ligu mistrů

Za Rumuny nastoupil ve finále proti českým starostům například Gabriel Mureșan, jenž v dresu CFR Kluž vyhrál rumunskou ligu a zahrál si v Lize mistrů i rumunské reprezentaci. Dnes je starostou městské části Kluže.

Zatímco Mureșan nastoupil i v Lize mistrů proti Chelsea nebo Manchesteru United, Tomáš Grégr hrál nejvýš v divizi za Trutnov. Působil také ve Vrchlabí, Rudníku, na vojně v Karlových Varech a Stříbře, v dorostu v Jablonci nad Nisou. A samozřejmě doma ve Strážném v okresním přeboru. Tomáš Grégr je starostou 14 let, za svoji obec už nastupuje v poslední době spíše sporadicky. „Když je nás málo, tak si jdu okresní přebor zahrát, ale opravdu výjimečně. Zdraví mi to už příliš nedovoluje,“ přiznal.

Ze Strážného do národního výběru

Česká reprezentace starostů existuje od roku 2012, kdy se zúčastnila (a hned vítězně) mistrovství Evropy v Polsku. Tomáš Grégr už byl tehdy u toho. „Přes organizaci místních samospráv se rozšířila informace, že vzniká starostovská reprezentace fotbalistů. Nezávazně jsem se tehdy přihlásil, jel na kemp a dostal jsem se do výběru na turnaj v Polsku, který se podařilo vyhrát. Od té doby jsem se v reprezentaci starostů výkonnostně udržel,“ vysvětlil starosta krkonošské vesnice, jak se dostal do národního týmu.

Fotbalová kariéra Tomáše Grégra
žáci: FC Kablo Vrchlabí
dorost: Liaz Jablonec nad Nisou
vojna: VTJ Karlovy Vary, VTJ Stříbro
dospělí: FK Strážné, FK Trutnov, TJ Rudník, FC Vrchlabí, FK Strážné

Základní podmínkou pro zařazení do mužstva je být starostou nebo místostarostou ve věku nad 40 let. „Kvalita je v týmu opravdu dobrá. Na Euro probíhal užší výběr 15 hráčů. Jsem rád, že jsem se dostal do nominace a mohl jsem nastoupit ve všech zápasech. Na mistrovství jsem byl asi naposledy, přeci jen mi je padesát,“ dodal Tomáš Grégr.

Starostovské Euro má podle něj i společenský přesah. „Je to setkání starostů z velké části Evropy. Vyměňujeme si zkušenosti z fungování obcí v jednotlivých zemích, vzájemně se navštěvujeme. Byli jsme na Slovensku, v Německu, Moldavsku, na podzim se k nám chystají Rumuni.“

Turnaj se konal v Lipsku v první polovině května a české starosty zklamalo, že atmosféra v německém městě vůbec nenapovídala blížícímu se fotbalovému svátku. „Vypadalo to, že se tam žádný šampionát ani konat nebude,“ podivil se. „Alespoň jsme se byli podívat na stadionu, kde budou naši hrát,“ potěšila ho návštěva Red Bull Areny.

Teď už to bude v Lipsku určitě o něčem jiném. O tom se jistě přesvědčí v úterý čeští fanoušci při prvním zápase s Portugalskem.

Mohlo by vás také zajímat: Přehrada Les Království zavádí od července placené parkování. Známe ceny

Na přehradě Les Království vznikají dvě nová parkoviště. Hotová mají být do konce června. | Video: Deník/Jan Braun