„Přístup k finančním službám se stal nezbytnou podmínkou účasti na ekonomickém a společenském životě. Ve většině zemí však přesto mnozí lidé narážejí na potíže,“ uvádí zpráva Evropské komise.
Bankovní účty jsou příliš drahé
Podle studie je jednou z mnoha příčin vysoká cena poplatků souvisejících s bankovními účty. To je i případ České republiky, kde má mít omezený nebo žádný přístup k základním finančním službám sedmnáct procent lidí.
„Souhlasím s tím, jak se Evropská unie staví k bankovním poplatkům. Pro nižší sociální vrstvy totiž mohou představovat opravdu vysokou finanční zátěž,“ říká provozovatel internetového serveru bankovnipoplatky.com a vyhlašovatel ankety o nejabsurdnější bankovní poplatek Patrik Nacher. Eurokomisař Vladimír Špidla zdůrazňuje, že bez přístupu k základním finanční službám, jako je běžný účet či platební karta, lze jen těžko obstát na trhu práce.
Byť to není povinností, drtivá většina firem a společností v Česku totiž posílá výplaty na účet a kdo jej nemá, je v nevýhodě. „Omezený přístup k základním finančním službám brání lidem v jejich plném fungování ve společnosti. Například jim to znemožní získat práci,“ citoval slova Vladimíra Špidly týdeník Euro, který na zprávu upozornil jako první.
Podle opoziční ČSSD by se měla materiálem Bruselu zabývat vláda. „Vláda by se zprávy Evropské komise měla aktivně chytit a opětovně začít vyvíjet tlak na banky, aby zlepšily svůj vztah ke klientům a zavedly vstřícnější poplatkovou politiku,“ řekl pro Deník stínový ministr financí Bohuslav Sobotka.
Ani devatenáct let po roce 1989 totiž trh a konkurence nepřinutily většinu bank odstranit poplatky za vedení účtu či výběr z vlastního bankomatu, které ve většině vyspělých zemí neexistují. „Jsem přesvědčen, že by vláda měla zasáhnout. Pokud si spotřebitelé nejsou schopni sami vynutit zlepšení přístupu, pak je tady vláda, aby jim pomohla,“ dodal Sobotka. Reakci ministerstva financí se včera Deníku nepodařilo získat.
Banky se brání: lepšíme se
Banky se kritice brání, tvrdí, že se situace postupně zlepšuje. „Za uplynulých pět let se podmínky významně zlepšily, za dalších pět let to bude zase výrazně lepší,“ řekl Deníku Aleš Michl, analytik Raiffeisenbank. Podle něj se banky kvůli rostoucí konkurenci budou snažit přicházet se stále lepšími nabídkami.
Kromě toho nesouhlasí také s výtkou Bruselu, který kritizuje české banky za neposkytování úvěrů sociálně nižším skupinám obyvatel. „Česká republika má v tomto ohledu jednu z největších dynamik růstu,“ oponuje závěrům komisařů Aleš Michl. „Kdyby ale banky dávaly půjčky každému, mohli bychom dopadnout jako ve Spojených státech, kde se potýkají s důsledky hypoteční krize,“ uzavřel.