Doby, kdy  rodiny pěstovaly na svých políčkách od mrkve přes cibuli, česnek, ředkvičky, rajčata, okurky, papriky až třeba ke květáku skoro veškerou zeleninu, však v posledních letech poněkud ztratily na aktuálnosti.

Málo času 
a bolavá záda

„Času je nějak čím dál méně, každým rokem nás z práce ze zahrádky stále víc bolí záda a taky se vše dnes už sežene v obchodě. Takže máme jen trávu a květiny. I to dá dost zabrat,“ bývá slyšet od zahrádkářů. Je také otázkou, zda se pěstování zeleniny doma ještě lidem finančně vyplatí. „Koupil jsem loni saláty a sežrali mi je slimáci. Asi se pěstování zeleniny moc nevyplatí, ale zase, když něco nakonec  vyroste, je to úplně jiná chuť než z krámu. V polévce čerstvá zeleninka chutná  skvěle. Třeba česnek je sice malinký, ale má grády… i ten medvědí máme rádi,“  podotkl soused ze zahrádkářské kolonie.

Březen je měsícem, kdy už  je na nákup semen a některé zeleninové sadby čas.

Bylinky v kuchyni dodávají jídlu vůni

Například Zahradnictví Mečíř v Trutnově aktuálně nabízí sadbu salátu, a to deset kusů za 30 korun. K mání jsou tu také dnes v mnoha kuchyních stále více populární bylinky. U Mečířů je seženete  za jednotnou cenu, a to 19 korun za kus.  Nakoupíte tu mátu, meduňku, rozmarýnu, levanduli,  šalvěj, bazalku, oregano, tymián, koriandr, mateřídoušku, saturejku, pelyněk a izop.

V trutnovském Zahradnictví Veleba je možné koupit už nyní kedlubny a saláty, vycházejí  3 korun za kus. „Když má zahrádkář skleníček, kde udrží trochu teplo, tak ty ranní mrazy  rostlinky ustojí. Ale nesmí být  samozřejmě teplota pod nulou celý den,“ upozornil majitel Jan Veleba.

Dodal, že většina lidí spíše čeká na teplejší počasí. „V uplynulých letech chodili zákazníci pro sadbu už koncem února. Zelenina obecně však nejde tak na odbyt jako dříve. Starší generace pozvolna odchází a mladí  o zahrádky v uspěchané době moc nestojí,“ poznamenal zahradník. Většina sadbového sortimentu bude k mání až po 15. květnu. Mimo jiné například  zelí, celer, kapusta nebo třeba brokolice  a květáky.