Ztráta bohaté zahraniční klientely by však mohla být pro Turnovsko smrtící – region je totiž živ právě z turistického ruchu. Jak zjistily pracovnice Městského informačního střediska Turnov, zahraniční návštěvníci mají stále větší výhrady ke kvalitě poskytovaných služeb. Vadí jim nedostatek standardních služeb, které jsou na západ od české republiky samozřejmostí – WC u každé památky, kvalitní a nepřeplněná parkoviště, dlouhá otvírací doba obchodů a hlavně nepřeberná možnost služeb.

„Lidé více cestují, mohou srovnávat se službami v zahraničí, kde jsou turistická návštěvnická centra,“ uvedla vedoucí turnovského odboru cestovního ruchu Eliška Gruberová.

Jak vyplývá ze statistiky vedené informačním střediskem, turisté by zejména ocenili plošnější přístup na internet, aby si mohli stáhnout fotky, prohlédnout maily a najít si na městských stránkách zajímavé informace. „Momentálně v Turnově není jediná internetová kavárna a dva počítače s nedostatečným vybavením na MIS jsou během hlavní sezony nedostačující,“ poznamenala Gruberová.

Dalším nešvarem, s nímž se turisté v Turnově a v Českém ráji setkávají, je naprostá neochota podnikatelských subjektů vyjít jim vstříc. Neznalost cizích jazyků je už evergreen. „Řemeslníci nemají zájem otevřít turistům své dílny a předvést svůj um a dovednost. Nepřizpůsobí se současnému trendu,“ posteskla si Gruberová. Samostatnou kapitolou by podle ní byly i otevírací doby obchodů.

Podobný trend je ale podle čísel Českého statistického úřadu prokazatelný i v jiných krajích. Důvodů je hned několik. Podle odborníků z Asociace českých cestovních kanceláří může za úbytek turistů také nízká kvalita ubytování nebo nedostatečná propagace místních památek.

„V regionálních městských památkových rezervacích není vybudována vhodná infrastruktura, chybí například větší čtyřhvězdičkové hotely, které by tak mohly cestovní kanceláře nabídnout do svých katalogů pro zahraniční turisty, a také totálně chybí například lokální gastronomické speciality, které by pak dokázaly celoročně přitáhnout pozornost nejen zahraničních, ale i tuzemských turistů,“ uvedl Tomio Okamura, člen prezidia a mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Služby turnovského informačního střediska podle oficiálních údajů letos vyhledalo 18 441 turistů, z nichž zahraniční tvořili 16%. V minulých letech jich z celkového počtu bylo 20 – 26%. Celkové počty turistů bez ohledu na jejich původ však neklesají, což je jediná dobrá zpráva. Cizince nahrazují Češi, kteří nejsou tolik nároční na kvalitu služeb a často přicestovávají jen s batůžky na zádech. Otázka je, jestli tato klientela spasí turismus v Českém ráji.