Především lidé, kteří dojíždějí za prací či do školy z Trutnova do Dvora Králové, si budou muset od pondělí zvyknout na novou situaci v dopravě.

Kocbeřemi totiž měsíc neprojede žádné auto ani autobus. Nejen vozy příměstské dopravy, které právě z Trutnova směřují na Dvůr Králové či do Jaroměře, budou jezdit objížďkou. Povede přes Kohoutov a představuje zhruba desetiminutové zpoždění. Právě této situaci se musely přizpůsobit jízdní řády. „Jde o největší zásah do autobusové dopravy za posledních deset let," upozorňuje Lukáš Janda, technolog společnosti OSNADO, která velkou část autobusových spojů provozuje. Není ovšem sama. Stejně se s problémy, které mohou nastat, musejí vyrovnat i další dopravci, jako ČSAD střední Čechy, Arriva východní Čechy nebo Trutnovská autobusová doprava.

Regionální linky budou jezdit zmíněnou objízdnou trasou přes Kohoutov. Dálkové autobusy, které nezajíždějí do Dvora Králové nad Labem, naberou směr na Hostinné a pojedou přes Nové Zámky.

Protože se očekává, že objížďky způsobí až čtvrthodinové zpoždění, bylo nutné zasáhnout do jízdních řádů.

„Cestující musí řády bedlivě sledovat. V odjezdech z Trutnova jsou totiž posunuté o čtvrt hodiny dřív, aby lidé stíhali další spoje," informuje Lukáš Janda a nabádá veřejnost, aby si vždy před cestou prověřila odjezdy autobusů na www.idos.cz.

Rekonstrukce silnice v Kocbeři úplnou uzavírku potřebuje, dopravci tak neměli k dispozici jiné možnosti, než využít zmíněných objížděk. S komplikacemi se museli srovnat i řidiči autobusů. Díky posunutí odjezdů o čtvrt hodiny se jim rozházely celé turnusy.

Všichni se zkrátka v následujících dnech musí obrnit velkou trpělivostí a sledovat aktuální stav.

Přes Kocbeře od pondělí nesmí jezdit ani automobily

Nejen autobusová doprava se od 1. září v regionu zkomplikuje. Úplná uzavírka silnice v obci Kocbeře, která potrvá měsíc, se pochopitelně dotkne i automobilů.

Uzavírka silnice I. třídy číslo 37 mezi Trutnovem a Jaroměří výrazně omezí dopravu. Policie České republiky v Trutnově doporučuje všem řidičům osobních motorových vozidel, aby využili z Trutnova do Choustníkova Hradiště objízdnou trasu přes Pilníkov a Vítěznou. „Pro řidiče nákladních motorových vozidel bude z Trutnova do Choustníkova Hradiště určena pouze jediná objízdná trasa přes Pilníkov, Chotěvice, Nemojov a Dvůr Králové nad Labem," upozornil policejní mluvčí Udo Ertner. Znovu přitom také připomněl, že pro vybrané linkové autobusy je určena trasa přes Kohoutov. „Policie České republiky v Trutnově žádá řidiče, aby dodržovali pokynů dopravního značení, která budou účastníky silničního provozu již z Trutnova upozorňovat na uvedená dopravní omezení. Objízdné trasy budou pro řidiče všech projíždějících vozidel řádně značeny. Všechny motoristy žádáme o ukázněnost, ohleduplnost a opatrnost," uzavřel Udo Ertner.