Vlídné počasí na startu u kapličky v Obřím dole vystřídala sněhová vánice na vrcholu Sněžky. Na nejvyšší českou horu se přesto dostala jak trojčátka, která vynesli rodiče na zádech, tak velký počet handicapovaných účastníků. Petr Mazal, dlouholetý šampion závodu horských nosičů, nesl na Sněžku na dřevěné krosně postiženého chlapce.

"Letos bylo na vrcholu nejhořší počasí, jaké jsme za dobu pořádání naší charitativní akce zažili. Přesto s námi šel rekordní počet amputářů a přidalo se i mnoho našich KlaPeto dětiček. Největšími hrdinkami dne samozřejmě byly Amálka, Žofinka a Viktorka, které jejich rodiče ve sněhové vánici vynesli až na vrchol," uvedl po výstupu na Sněžku autor projektu Jaroslav Petrouš. "Respekt patří všem, kteří to nevzdali a vyšlápli nejvyšší českou horu pro trojčátka a další handicapované děti," dodal.

Amálka, Žofinka a Viktorka Hráčkovi přišly na svět před čtyřmi lety s porodními váhami kolem půl kilogramu. Svůj život si doslova vybojovaly po náročných operacích a pobytech v různých neonatologických centrech, ale zdravotní následky si ponesou po celý život. Všechny tři mají dětskou mozkovou obrnu.

"Aby se jednou mohly postavit na vlastní nohy, potřebují peníze na pravidelné neurorehabilitace, které nehradí pojišťovny. Rodiny s jedním handicapovaným dítětem na ně těžko shání finance, v případě rodiny Hráčkových se náklady násobí třemi. Sháníme pro ně proto čtvrt milionu korun, další vybrané peníze pomohou opět desítkám ostatních těžce zdravotně postižených dětí," upřesnil cíl letošního charitativního výstupu na Sněžku handicapovaný atlet Jaroslav Petrouš, několikanásobný mistr ČR v hodu diskem.

Za uplynulých osm ročníků se Nadačnímu fondu KlaPeto podařilo vybrat více než osm milionů korun, které pomohly desítkám těžce zdravotně postižených dětí.