Do obnovy lavic z kostela svatého Michala v Olomouci se restaurátoři z Litovle pustili začátkem února. Lavice si z kostela do své dílny odvážejí vždy po několika kusech a po dokončení restaurátorských prací je zase budou navracet na původní místo.

Podle dostupných historických pramenů pocházejí z roku 1711.

Zrestaurované fresky na stropě chrámu sv. Michala v Olomouci
V chrámu sv. Michala skončila dlouhá rekonstrukce. Podívejte se dovnitř

„Je na nich vidět, že už mají něco za sebou. Jsou patrná běžná poškození, chybí spousta lišt nebo už některé byly v minulosti nepříliš kvalitně nahrazeny a potřebují výměnu. Byly sice provedeny částečné opravy, ale nejsou bohužel příliš vydařené. Jsou tam uvolněné dýhy, některé prvky zcela chybí a musíme je doplnit. Aktuálně pracujeme na intarziích na čelech lavic,“ popsal restaurátor Michal Zlámal.

Je to podle něj za 310 let vůbec poprvé, kdy lavice opustily kostel svatého Michala v Olomouci. Jsou vyrobeny z dubového dřeva, které letitým používáním výrazně ztmavlo.

Nová vyhlídka na jižní věži chrámu sv. Mořice v Olomouci. Leden 2021
Chrám sv. Mořice má novou vyhlídku, schody i zábrany. Podívejte se

„Po vyčištění nám to pod rukama hodně ´prokouklo´. Podlážky jsou ale natolik napadeny hnilobou a dřevokazným hmyzem, že se musejí udělat nové. Ze stejného důvodu také budeme měnit část dřevěných čepů, které spojují lavice s podlážkami. Na tomto historickém nábytku je zajímavé, že má vyřezávané boky. Motivy se sice opakují, ale nejsou tam nikde dvě stejné řezby, každá je úplně jiná,“ vysvětlil restaurátor, který před několika lety obnovoval v kostele Svatého Michala také vstupní vrata.

Vizualizace proměny prostoru u Červeného kostela v Olomouci
Červený kostel odkryl nečekané. Tady jsou i nové vizualizace proměny

Na špatný stav lavic a nutnost odborného zásahu se přišlo před zahájení restaurování interiérů a fresek v kostele. Aby se mohlo postavit lešení, musely být lavice postupně rozebrány a tehdy se ukázalo, že obnovu už nutně potřebují. Restaurátoři předpokládají, že jim práce zaberou přibližně rok.