„Zejména to doporučujeme v případě, kdy se v rodině či v úzkém okolí návštěvníků vyskytuje akutní respirační infekce," uvedl lékařský ředitel KNL Jan Mečl.

Hygienici včera potvrdili, že nemocnost v Libereckém kraji už přesáhla hranici epidemie. Navíc řádí i pravá chřipka, která si v tomto týdnu vyžádala v Libereckém kraji první lidský život.

„Šlo o staršího pacienta, který trpěl onemocněním srdce a chřipka typu A u něj znamenala smrtelné komplikace," informoval vedoucí protiepidemického oddělení pobočky Krajské hygienické stanice v Semilech Jaroslav Harman.

Chřipku typu A, subtyp H1N1, potvrdily laboratorní testy od začátku sezony už u 56 lidí. Její skutečný výskyt je ale mnohem vyšší. Co se týče akutních respiračních onemocnění obecně, těch v minulém týdnu v kraji přibylo o dalších 17 procent. Počet nemocných na sto tisíc obyvatel tím stoupl už na 1875. Nejvíc jich bylo na Liberecku – 1997, a naopak nejméně na Jablonecku – 1677. Největší nárůst nemocných zaznamenali hygienici u dětí ve věku od 6 do 14 let.