Přesně taková situace nyní nastala v Semilech. 65 domácností věžáku v Podmoklicích v Jižní ulici nyní dostalo nabídku na zpětný odkup bytů, za něž už jednou zaplatili. Dnes, v úterý 21. července, o tom mají na radnici jednat se správcem konkurzní podstaty Vladimírem Bašem. Deníku popsal okolnosti nájemník domu Vladimír Janák.

„Byt jsem kdysi koupil za 300 000 korun a v mezičase ho kompletně zrekonstruoval. Dnes má cenu přes 700 000 korun. Poštou mi do schránky přišlo, že za 450 000 korun si ho prý nyní můžu znovu koupit,“ uvádí Janák. Podobná nabídka přišla i ostatním lidem v domě. Jak k šílené situaci došlo? To přesně nikdo neví, neboť v pozadí kauzy stojí tajemný muž Pavel Záhorka, někdejší jednatel Turnovského bytového družstva. Tento muž, kterému v Semilech nemohou přijít na jméno, totiž od samého počátku nájemníkům lhal, když jim do vlastnictví převáděl koupené byty. Přitom musel vědět, že převody bytů jsou neplatné. Když v roce 2006 družstvo vstoupilo do konkurzu, napadl správce konkurzní podstaty kupní smlouvy. Družstvu chybělo představenstvo, nájemníci nebyli členy družstva a proto nesplnili zákonné požadavky. Problém byl rázem na světě.

Správce konkurzní podstaty dohnal záležitost až k soudu. Ten seznal, že smlouvy jsou skutečně neplatné a lidé nejsou majiteli bytů. Přestože nájemníci hnali kauzu po Krajském soudu v Hradci Králové až k Vrchnímu soudu v Praze, všechny instance rozhodly stejně.

„Nyní jsme podali dovolání k Ústavnímu soudu v Brně, což je naše poslední naděje,“ podotkl Vladimír Janák.

Svou vinu na celé věci ale dávají nájemníci nejen podnikateli Záhorkovi, který jim vystavil špatné kupní smlouvy a s penězi utekl, ale i samotnému městu. To totiž původně celý dům vlastnilo, načež ho nabídlo k prodeji právě zmíněnému podnikateli.

„Původně byty chtěli koupit nájemníci, ale nezískali jsme souhlas všech 65 rodin, proto jsme nemohli využít předkupního práva,“ dodává Janák s tím, že původní cena za byt byla od města 120 000 korun, zatímco Záhorka už požadoval 300 000 korun.

Starosta města Jan Farský s nájemníky soucítí a je připraven věc řešit. „Dům město prodalo v roce 2003 a nebyl to šťastný krok. Pan Záhorka je zločinec. Já jsem byl proti tomuto kroku, ale byl jsem přehlasován. V tuto chvíli uděláme vše, abychom těm lidem pomohli,“ potvrzuje starosta. Proti rozhodnutí soudu ovšem ani město nic nezmůže.

Tomáš Lánský