Vedení města se rozhodlo, že by socha sv. Jana Nepomuckého, jejíž součástí je i vyústění léčivého pramene, potřebovala opravit. Socha je již 170 let ozdobou Anenského údolí. „Proto byla už na konci září oficiálně zahájena veřejná sbírka, jejíž výtěžek půjde na opravu sochy včetně jejího podstavce," říká Lenka Stehlíková, referentka cestovního ruchu a propagace města.
Uvidí turisté sv. Jana za rok v novém?
Podle předběžně zaslaných nabídek bude na opravu třeba okolo 55 až 65 tisíci korun a radnice věří, se jí podaří sehnat dostatek finančních příspěvků a že už v příští letní sezoně budou moci návštěvníci Harrachova obdivovat svatého Jana v novém kabátu.
Zájemci mohou na opravu přispět dvěma způsoby. „A to do pokladničky, která je umístěna v budově harrachovského městského úřadu na podatelně, nebo na předem vyhlášeném zvláštním bankovním účtu zřízeném pro tento účel," podotýká Lenka Stehlíková. Číslo příslušného účtu je: 94 – 1263085389/0800.
Musí odstranit nátěr a vše očistit
Při opravě sochy a podstavce bude nutné vykonat řadu úkonů. „Především odstranit starý nátěr, opět vymodelovat ruku a kříž a následně je odlít do litiny. Dále bude nutné sesadit a svařit jednotlivé díly a provést povrchovou úpravu sochy včetně patinace," vypočítává Lenka Stehlíková a pokračuje. „Podstavec, který tvoří rulové kvádry, se musí očistit vysokotlakým otryskáním, je třeba vyčistit a vysekat spáry, osadit chybějící kameny v zadní části a celkově vše vyspárovat."
Socha svatého Jana Nepomuckého dozná oprav po mnoha letech. Jak stojí v kronice Harrachova, už v červenci roku 1960 byl upraven prostor u sochy. „Původní mohyla, která hrozila sesutím, byla rozbourána, pramen vyčištěn a mohyla znovu postavena," stojí v kronice, kde se dále píše: „Brzy po této úpravě neznámý ctitel natřel sochu bílým bronzem. Letní hosté, kteří při opravě procházeli kolem, měli hlavní zájem, zda místo zůstane v původním stavu i se soškou sv. Jana, aby stará tradice místa byla zachována."