Podle něj sice v Turnově od roku 1984 pravidelně pořádají mezinárodní šperkařská sympozia a propagují ve světě vyhlášený turnovský šperk, na dění doma ale tak trochu pozapomněli. „Na domácí turnovské scéně se mohly odehrát věci, které mi unikly," zmínil.

Na listopad proto muzeum připravuje prodejní výstavu reGenerace, která by měla dění na turnovské scéně mapovat. „Z toho, co se nám zatím podařilo sehnat, tak současná obec šperkařů, kteří něco dělají a mají vyšší výtvarnou ambici, je překvapivě menší, než si pamatuji z konce 70. a 80. let," upozornil Cogan.

„Třeba se ale nakonec dozvíme, že první dojem není pravdivý," poznamenal historik umění z Muzea Českého ráje Miroslav Cogan. Na výstavě by chtěl mít díla minimálně deseti až patnácti umělců, zájemci o vystavování se mohou hlásit sami.

„Když se ozvou, budeme rádi, protože ne o všech se můžeme dozvědět, někdo třeba ještě nevystavoval," konstatoval. Podle Cogana by muzeum z výstavy rádo udělalo tradici, jako se mu to povedlo u mezinárodního sympozia.

Aby získala výstava respekt, chtějí tomu zde uzpůsobit i výběr děl. „Pravděpodobně k nějaké selekci podle kvality dojde, aby to nebyl bazar," dodal.