Ve Chvalči, kde dělá zastupitele otec kapitána prvoligových fotbalistů Hradce Králové Adama Vlkanovy, vyroste také nová hasičská zbrojnice. Stavět se má příští rok. Stará hasičárna je ve zdevastovaném stavu, nahradí ji moderní budova zhruba za 10 až 11 milionů korun. Neutuchající zájem registruje vedení obce o pozemky. "Je o ně obrovský zájem. Není týden, aby se někdo neozval. Prodané jsou i ty nejhorší stavby," řekl starosta Chvalče Tomáš Prouza. "Stěhuje se k nám čím dál více lidí odjinud. Je to dané tím, že je blízko Trutnov, kam dojedete do deseti minut," vysvětlil. Chvaleč disponovala několika volnými pozemky, které úspěšně prodala. Momentálně nemá žádný volný pozemek. "Do dvou let bychom chtěli nabídnout osm zasíťovaných parcel. Ty jsou připravené, zbývá dořešit příjezdovou komunikaci," upřesnil starosta.

Chvaleč se chce rovněž zaměřit na vybudování chodníků kvůli zřetelnému nárůstu osobní i nákladní dopravy a očekává, že po otevření polského úseku dálnice se situace výrazně dotkne i jí.

Největší letošní investicí Chvalče byla rekonstrukce koupaliště. "Velký bazén byl v havarijním stavu, protékala tam voda. Věděli jsme, že potřebuje opravu, je to padesát let stará stavba," uvedl Tomáš Prouza. Špatné konstrukční vrstvy z betonu nahradily nové, koupaliště dostalo novou bazénovou fólii. Rekonstrukce začala v dubnu, v červenci už se mohli lidé koupat. Oprava stála 2,5 milionu.

Obec ji zaplatí z vlastních peněz a úvěru, který odsouhlasili zastupitelé. Po výrazné investici do koupaliště v Chvalči chce obec vypsat výběrové řízení na provozovatele za nových podmínek. "Může se do něj přihlásit i současný provozovatel. Uchazeči musí splnit podmínky, které budou určitě jiné dosud," nastínil starosta.

Výběrové řízení připravuje obec také na provoz koupaliště v Petříkovicích, kde kvůli osobním důvodům skončila k 30. září dosavadní nájemkyně. U bazénu vznikne v příštích letech nová budova minimálně za 10 milionů korun. Původní objekt čeká demolice. "Máme připravený projekt a jsme těsně před získáním stavebního povolení na rekonstrukci provozní budovy koupaliště v Petříkovicích. Dojde k její demolici. Na jejím místě vybudujeme víceúčelový objekt s bistrem pro 50 lidí, venkovními sprchami, vnitřním sociálním zařízením, společenským prostorem v patře pro přednášky i bytem pro správce tak, aby vše odpovídalo dnešním standardům a požadavkům hygieny," přiblížil plány starosta Chvalče.

Příští rok se podle něj stavět ještě nebude, reálný termín je do tří let. Obec bude hledat dotace, případně by investici hradila z vlastních prostředků.