Naplňují se tak práce, související s projektem Smart Region. Ten realizuje společnost ČEZ ve Vrchlabí, jež se stalo pilotním městem. Chytré sítě - Smart Grids byly představeny veřejnosti už na konci roku 2009. Během loňského a první poloviny letošního roku se uskutečnila první fáze projektu, která souvisí s postupným budováním chytrého regionu.

Ve středu zástupci ČEZ společně s místostarostou Vrchlabí Michalem Vávrou prezentovali veřejnosti, co vše už je uskutečněno, a jaké další kroky nastanou. Obyvatelé se o údaje živě zajímali, do Střelnice jich přišly desítky. „Přípravná část projektu se týkala výzkumu a vývoje, kde rozvíjíme spolupráci s vysokými školami, výzkumnými ústavy a evropskými institucemi podpory výzkumu a vývoje,” upozornil Martin Machek, manažer projektu.

Již od června instaluje ČEZ obyvatelům inteligentní elektroměry. „Vše jde podle plánu, před sebou máme ještě dva měsíce, instalaci stihneme v předpokládaném termínu,” ujistil vedoucí projektu inteligentních měřidel Ondřej Mamula. Zástupci Skupiny ČEZ také ukázali zájemcům projekt takzvaného multiutilitního měření v ostrovním domě na Liščím kopci. Tam se již digitálně monitoruje elektřina, voda, plyn a teplo a občané mohou sledovat, jakou mají spotřebu v domácnosti.

O rozvíjejícím se Smart Regionu pohovořil též Michal Vávra. „Chytré technologie zasáhnou celý vyspělý svět, jsou přínosné i z ekologického hlediska. Město se prezentuje ve velmi pozitivním světle,” řekl mimo jiné.

V příštím roce budou do provozu uvedeny kogenerační jednotky, které dodají elektřinu do sítě a mají teplem zásobovat město. Jedna z nich bude mít výkon 1,6 MW a má sloužit k vytvoření i testování ostrovního provozu v části Vrchlabí,” upozornil Martin Machek. Chystá se také vybudování dvou stanic pro rychlé i normální dobíjení aut.