Jak nám během pondělního rozhovoru potvrdil starosta Turnova Tomáš Hocke, nejedná se o žádné bulvární informace, ale o již dohodnutou věc. Tajná jednání proběhla na začátku letošního roku, nejdříve se turnovský starosta vydal na návštěvu Pekingu, následně se jeho čínský protějšek Ming Ju vydal na výzvědy do centra regionu.

Slovo dalo slovo a 1. května 2014 to celé vypukne! Co přesně? Prý to ještě není úplně stoprocentní, ale v obci Tatobity, přesně na půli cesty mezi Turnovem a Lomnicí vyroste během pár měsíců pobočka firmy Ding Xuan s výrobní linkou, která by měla z počátku zaměstnávat kolem pětistovky zaměstnanců. V dalších letech se počítá s několikanásobným růstem. Výrobce telefonů totiž přichází s verzí svých nejmodernějších smartphonů pro evropský trh a to pouze za cenu 999 Kč. Kvalitou prý rozhodně předčí nejlepší současnou nabídku mobilů na našem či středoevropském trhu.

Ale to není vše. Majitel firmy pan La Ni je obrovským fanouškem fotbalu a hokeje. V Číně je majitelem dvou nejlepších celků v obou sportech a s podobnou myšlenkou přichází i do České republiky. Proto si i strategicky vybral obec jménem Tatobity. Kousek je to do Lomnice, se kterou hodlá od sezóny 2015/16 hrát českou extraligu. Dohoda o výměně licence s Mountfieldem HK je prý už na spadnutí! S novým klubem už jsou odtajněna i známá jména, která budou mít místní hokej na starosti. Generálním manažerem se stane Slavomír Lener, trenérskou dvojící bude část zlaté naganské generace Martin Straka a Jiří Šlégr. Bombou by prý mohl být i návrat Dominika Haška zpět do hokejové branky. V této otázce je ale ještě vše otevřené, populární "Dominátor" čeká na svolení své nové partnerky Libuše Šmuclerové.

Podobné plány má asijský gigant i s turnovským fotbalem. Od nového roku končí spojenectví s ligovým Libercem a přicházejí i první změny. Trenérskou šanci dostane populární "Franz" Straka, jemuž bude dělat hrajícího asistenta Jirka Štajner. Na funkci sportovního ředitele prý kývl kritik české kopané Láďa Vízek, kterému mi prý bude pomáhat i jeho zeť Vladimír Šmicer, který poslední dva dny působil jako asistent v pražské Slavii.

Pokud všechno půjde dle plánu vedoucích politiků z Pojizeří a jejich přátel z Číny, mají se místní obyvatelé v dalších letech jistě nač těšit! Nám novinářům zas přibude další práce, ale to je jiná…

Josef Apríl Duben