Ale jak jsou na tom lidé v pokročilejším věku? To a spoustu dalších informací o základních kompetencích lidí školou nepovinných během půl roku zjistí mezinárodní výzkum PIAAC.

Odborníci sestavili úlohy, jež prověří, jak se dospělá populace orientuje v denní záplavě pokynů, zpráv, grafů či tabulek. Není to nic odtažitého, stačí si jen připomenout naši občasnou bezradnost nad příbalovým letákem k léku nebo smluvními podmínkami s bankou.

„Už z výsledků výzkumu PISA, který hodnotil kompetence patnáctiletých žáků, víme, že zejména v oblasti čtenářských dovedností mají děti rezervy a situace se stále zhoršuje. PIAAC pomůže odhalit, jakou roli v procesu rozvoje sledovaných klíčových dovedností hrají střední a vysoké školy,“ míní Hana Žáčková z Národního vzdělávacího fondu.

Získaná data by ale neměla žádný význam, pokud by je odpovědné instituce nechaly založené v deskách. Údaje výzkumu pomohou definovat, na které oblasti funkční gramotnosti je třeba se soustředit nejvíce, ovlivní tak tvorbu metodických materiálů pro učitele. A dospělé třeba přimějí dál na sobě pracovat. Jak totiž říká jedna z tváří PIAAC, bývalý učitel a scenárista Zdeněk Svěrák: „Čím je člověk vzdělanější, tím víc má příležitostí k smíchu.“
Mezi dotazovanými klidně můžete být i vy. Už teď výzkum probíhá na Pardubicku, ve Dvoře Králové, v Kostelci nad Orlicí či na Orlickoústecku. Jak vlastně projekt vypadá? Vyškolený tazatel přijde až k vám domů, aby rovnou vedl rozhovor, anebo si s vámi sjednal jiný vhodný termín.

První část rozhovoru tvoří dotazník, který zjišťuje vaše dosažené vzdělání, pracovní zkušenosti, užívání technologií a další informace.

Zbývající čas je věnován řešení úloh ­ s nimiž se možná setkáváte v každodenním životě ­ a to v elektronické nebo v tištěné verzi. Rozhovor zabere asi dvě hodiny. Dokončení dotazníku je honorováno odměnou pět set korun.

A jak si musíte počínat, abyste nenaletěli podvodníkům? Tazatel, který vás navštíví, bude mít odznak se jménem a fotografií, uvedením výzkumu a pověřením.

Pokud chcete zjistit, zda je s tazatelem, který vás kontaktoval, vše v pořádku, určitě se informujte u paní Olgy Živcové (SC&C) na telefonním čísle 736 167 246 (od 8.00 do 16.30 hodin), anebo lze poslat také e–mail na: ozivcova@scac.cz, či volejte bezplatnou Zelenou linku 800 800 878.

Mezinárodního výzkumu PIAAC se zúčastní tyto země: Austrálie, Belgie, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Irsko, Itálie, Japonsko, Kanada, Jižní Korea, Kypr, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rusko, Slovensko, Spojené státy americké, Španělsko, Švédsko a Velká Británie.

Některá místa, kde budou chodit dotazovatelé

Rychnov nad Kněžnou, Albrechtice nad Orlicí, Kostelec nad Orlicí

Pardubice, Býšť, Chvaletice, Sezemice, Přelouč, Kojice

Ústí nad Orlicí, České Libchavy, Horní Čermná, Choceň, Vysoké Mýto, Žamberk

Chrudim, Hrochův Týnec, Předhradí

Trutnov, Dvůr Králové, Havlovice, Jilemnice

 Hradec Králové , Hořiněves, Chlumec nad Cidlinou, Třebechovice pod Orebem, Nový Hradec, Pouchov

Náchod, Běloves

Jičín, Hořice, Libonice

Svitavy, Korouhev