"Výskyt nepůvodních druhů bezobratlých živočichů si většina lidí notoricky spojuje s jižní Moravou. O to překvapivější pro nás bylo zjištění, že nymfa (vývojové stádium) klíštěte rodu Hyalomma, které na naši kliniku přinesla klientka 7. října s prosbou o pomoc, neparazitovala podle dodatečné informace na jejím zvířecím mazlíčkovi, ale na člověku," sdělila Luisa Počtová z Horské veterinární kliniky.

Klíště Hyalomma marginatum se podle ní běžně vyskytuje v jižní Evropě a lidé nepatří mezi jeho vyhledávané oběti. Záchyt tohoto klíštěte na lidském hostiteli na Trutnovsku je proto poměrně neobvyklý.

Obyvatelé České republiky se podle dostupných informací nemusí obávat, že by na ně toto teplomilné klíště mohlo přenést některou z chorob. "V našich podmínkách nebyl prokázán přenos žádného z patogenů, jehož přenašečem Hyalomma ve svém přirozeném prostředí může být (bakterie rodu Rickettsia, virus způsobující krymsko-konžskou horečku)," citovala Počtová Státní zdravotní ústav.

Trutnovské Uffo se v pondělí večer připojilo k akci Majáky české kultury.
Maják české kultury je i v Trutnově. Uffo vyslalo jasný signál do tmy

"Rozhodně stojí za to věnovat pozornost klíšťatům, která si na sobě přineseme z procházky, nebo která najdeme na svých zvířatech. Nalezeného parazita mohou lidé přinést v uzavřené nádobě i na naši kliniku, anebo zaslat na některé z dalších pracovišť, které se klíšťaty zabývá," řekl Stanislav Počta, majitel Horské veterinární kliniky.

Klíště Hyalomma marginatum se běžně vyskytuje v jižní Evropě a mezi jeho první hostitele patří malí savci, například ježek. Svůj životní cyklus obvykle dokončuje na velkých kopytnících. V posledních letech byly hlášeny ojedinělé nálezy v Německu, Maďarsku a dalších evropských státech.

Lůžkové oddělení ortopedie trutnovské nemocnice je dočasně uzavřeno, ošetřovatelský personál se bude věnovat speciálnímu covidovému oddělení.
Na Trutnovsku je 217 případů covidu-19, na Náchodsku trojnásobně