Letošní volby nového amerického prezidenta, to je zatím jedna velká reality show.

Významnou zásluhu na tom má výstřední miliardář Donald Trump, který pořádně přikládá pod kotlem. Byť si o něm miliony lidí myslí cokoliv, dokázal se prokousat až k vrcholu: prezidentské volbě. Pokořil už řadu soků, lid mu dal hodně hlasů. Vyhraje i finálovou bitvu?

Spojené státy jsou kvůli tomu na nohou. Kdo bude opravdu nástupcem Baracka Obamy? Budou se do Bílého domu znovu stěhovat Clintonovi nebo USA povede mlsný kocour, který dennodenně ukazuje ostré drápy a na kterého se valí sexuální skandály s originální rétorikou? Show pokračuje. Televizní debaty trhají rekordy. Živě už je přenáší i Česká televize. „Nelíbí se mi, co se teď děje," říká Američanka Nicole Boudreauová, která hraje basket v Trutnově.

Je to reality show, říkají Američanky v Trutnově o krvelačné koridě

Svět zírá a Američané také. Volba 45. prezidenta v historii Spojených států se proměnila v reality show, plnou urážek.

BITVA O BÍLÝ DŮM, DŮM Z KARET

Sedmdesátiletý obchodní magnát Donald Trump zastupující republikány nebo osmašedesátiletá bývalá ministryně zahraničí a první dáma Hillary Clintonová z řad demokratů? Kdo povládne? Další dva kandidáti z menších stran Gary Johnson (libertariáni) a Jill Steinová (zelení) přitom jako by neexistovali. Zná je někdo? Dům z karet, televizní bestseller z prostředí sídla amerického prezidenta, má živé pokračování. „Je to šílené. Je v tom hodně negativních emocí," kroutí hlavou nad průběhem nelítostné kampaně Američanka Alison Boumanová, která od září hraje v ligovém basketbalovém týmu Lokomotivy Trutnov. „Ale o prezidentských kandidátech hlasovali lidé, ti si vybrali, kdo je bude reprezentovat. Výhodu vybrat někoho lepšího, kdo by se mohl stát novým prezidentem, Amerika nevyužila," připomíná.

„První dvě televizní debaty jsem sledovala, i když už jsem byla daleko od domova, tady v Čechách," říká její krajanka a spoluhráčka z trutnovské Lokomotivy Nicole Boudreauová.

TRUMP VS. CLINTONOVÁ. TO JE JEN OSOBNÍ BITVA

„Upřímně musím říct, že se mi nelíbí, jaký průběh to má. Připadá mi, že to je méně o politice a snaze udělat něco pro USA, zato více o osobní bitvě mezi Clintonovou a Trumpem. Myslím, že v Americe je k řešení řada problémů a o tom by měla kampaň spíše být," přidává Američanka Nicole svůj názor a připojuje srovnání s předchozími roky. „Tenhle rok to je opravdu jiné než dříve. To je fakt taková dramatická reality TV show. Dříve se víc řešily skutečně důležité věci, opravdové problémy a politika." Alison si udržela optimistické vize. „Třeba volba přinese něco pozitivního, naději pro budoucnost, změny politických struktur. A odstraní korupci." Výsledek voleb s napětím očekává celý svět. Změní se zahraniční politika USA? Jak bude přistupovat k Evropě a Unii? S čím přijde nový americký prezident? „Volby budou mít velké důsledky pro pověst USA u řady zemí. Doufejme, že to nepřinese negativní vztahy," přeje si Nicole, která letos úspěšně dokončila studia na Bostonské univerzitě. Alison přitakává: „Doufám, že to bude v pozitivní rovině, i vůči České republice, kde se mi velice líbí, Trutnov je krásné a příjemné město. Jsem vděčná, že tady můžu být." Rovněž Nicole Boudreauová si Českou republiku pochvaluje. „Jsem tu krátce, zatím se jeví jako skvělé místo. Trutnov je samozřejmě malé město, ale lidé jsou velmi přátelští."

TELEVIZNÍ FINÁLE VE STŘEDU V LAS VEGAS

Poslední předvolební debata prezidentských kandidátů je ve středu 19. října v Las Vegas. Příznačné místo pro vrchol téhle show. S čím ohromí svět Trump a Clintonová? Bude to nejsledovanější televizní pořad v historii? Už jen zbývalo, aby dějištěm téhle krvelačné koridy bylo kasino. Na půdě Nevadské univerzity žádný poker nečekejte. Bude to velká ruleta. Pak už přijdou volby. Za mořem se volí ve finále prezident nepřímo, občané pouze hlasují (8. listopadu) o 538 volitelích prezidentských kandidátů. Ti se scházejí první pondělí po druhé prosincové středě v hlavním městě unijního státu, aby hlasovali. Inaugarace nového amerického prezidenta má datum 20. ledna 2017. „Bude zajímavé sledovat, jak to dopadne," zůstává v napětí Alison Boumanová. A s ní celý svět.

Jan Braun