Taková situace nejspíš nastane za několik let v Paraguayi, kde mají společnosti ČSAD Semily a Jablonec nad Nisou vybudovat síť veřejné dopravy. Do jihoamerické země poputují kromě zkušeností českých autodopravců i autobusy a trolejbusy českých výrobců.

„V uplynulých dnech navštívila Českou republiku šestičlenná vládní delegace odborníků z Paraguaye na pozvání společností ČSAD Semily a ČSAD Jablonec nad Nisou, aby se detailně seznámila s místní organizací a fungováním veřejné dopravy,“ informovala mluvčí ČSAD Semily Regina Jandová. Experti navštívili mimo jiné výrobce autobusů Iveco a SOR a zavítali i do vývojového a výrobního centra tramvají a trolejbusů ve Škodě Plzeň. Paraguayci si prohlédli nízkopodlažní linkové autobusy a cyklobusy v Jablonci nad Nisou, semilský autodopravce jim zase představil moderní systém odbavení cestujících pomocí čipových karet Opuscard či autobusy vybavené pro dálkovou dopravu.

„Nabízíme především své znalosti, ale i konkrétní dodávky trolejbusů pro hlavní město Asunción a práce související se zabezpečením jejich provozu na ulicích,“ uvedl člen představenstva českého autodopravce Jiří Vařil, který v Paraguayi část roku žije. První dodávka do Jižní Ameriky by měla zahrnovat 40 trolejbusů a 60 autobusů od firem Škoda Transportation a Škoda Elektric a Iveco. Předtím si Paraguayci českou techniku otestují v domácích podmínkách.

Investici zajistí paraguayská vláda. Čeští autodopravci chtějí časem vybudovat síť veřejné dopravy také v Bolívii.