„Do Afrického safari Josefa Vágnera a Lvího safari vyběhli lidé na podporu vážně ohrožených psů hyenových v Africe. Safari Park Dvůr Králové je nejúspěšnější zahradou v jejich chovu a intenzivně se věnuje právě i podpoře divokých populací a prostředí, ve kterém žijí," připomněl mluvčí parku Michal Šťastný a doplnil, že se tu narodilo už 388 mláďat. Chov je přitom podle Šťastného velmi složitý a vyžaduje velké zkušenosti i speciální chovná zařízení. Z evropských zoo v posledním roce psy hyenové množily jen zahrady ve Whipsnade, Sigeanu, Magdeburgu a právě Dvoře Králové.

V safari parku se stěhovalo pět nosorožců do nového pavilonu
V safari parku se stěhovalo pět nosorožců do nového pavilonu

Asi 1400 psů hyenových žije podle IUCN v divočině Afriky. Stavy navíc dál klesají. „To z nich činí jedny z nejohroženějších šelem Afriky. Safari park je dlouhodobým lídrem v jejich ochraně formou chovu v lidské péči, nyní se ale ještě více chceme zaměřit na podporu divokých populací a jejich prostředí. Jsem nesmírně rád, že na takovém přístupu záleží i veřejnosti a moc jim děkuji za podporu,“ uvedl šéf afrických projektů safari parku Jan Stejskal. Safari park v minulosti podpořil vakcinaci populací psů hyenových v tanzanském Mkomazi, účastí na projektu BeadWorks zase přispívá k ochraně prostředí psů hyenových v severní Keni. „Výtěžek z letošního ročníku Safariběhu ČSOB využijeme na další podporu takových aktivit. To by mělo být smyslem fungování každé dobré zoologické zahrady,“ doplnil Jan Stejskal.

Mnoho běžců vyrazilo na trasu běhu v tričku s motivem psa hyenového. „Postarala se o to světoznámá módní návrhářka Andrea Vytlačilová. Ta také odstartovala nejnáročnější závod na deset kilometrů. Běžci a generální partner Safariběhu, ČSOB, na podporu tohoto úžasného predátora přispěli částkou přes čtvrt milionu korun," ocenil mluvčí safari parku.

V safari parku se narodily hyenky hřivnaté. V chovu uspěla jen hrstka zahrad na světě, v Česku dosud žádná
Ojedinělý odchov: Safari Park Dvůr Králové vítá mláďata hyenek

Psy hyenové v současnosti ohrožuje především nezadržitelně stoupající početnost lidské populace. „Šíření lidských sídel, zemědělství i dobývání zemního plynu nebo dalších komodit je hlavní hrozbou. V poslední době se přidávají i přenosy nemocí domácích psů nebo stále extrémnější výkyvy počasí,“ upozorňuje Jan Stejskal. I proto počty psů hyenových v přírodě dál klesají. „Safari park se bude snažit pokusit alespoň lokálně tyto tendence změnit. Cesta k tomu musí vést i přes osvětu komunit, kterou rozvíjíme v některých částech Afriky a ukazuje se jako úspěšná,“ doplňuje.

Safariběh ČSOB podpořila také řada dalších partnerů a sponzorů. Výherci jednotlivých kategorií běhu se mohou těšit z pobytů v Safari Park Resortu, jedinečných zážitků, permanentek a vstupenek do safari parku a mnoha dalšího.

S využitím tiskové zprávy.