•    Kometa svůj průlet nepřežije, její jádro se nad Sluncem efektně vypaří.
•    Kometa se rozpadne na několik fragmentů a ten největší průlet přežije.
•    Kometa svůj průlet zdárně přežije a po průletu přísluním začne být pozorovatelná od počátku prosince na ranní obloze. Neboť k Zemi se bude teprve přibližovat (nejblíže bude 26. prosince).

Právě čtvrtek tak bude pro kometu klíčový. „Vydrží-li jádro  nápor slunečního větru a dostane se na své dráze až k bodu přísluní, bude velmi výrazným objektem v zorných polích kosmických slunečních observatoří, zejména družice SOHO. Již nyní můžete sledovat aktuální snímky v článku http://www.astro.cz/ clanek/ 6052 na serveru České astronomické společnosti," dodává ředitel úpické hvězdárny, Marcel Bělík.

A zve veřejnost na družicemi zprostředkované pozorování komety ISON a Slunce.  „To proběhne od 10 do 16 hodin Družicové snímky se budou promítat ve vysokém rozlišení na stěnu sálu úpické hvězdárny a v 10, 12 a 14 hodin je připravena krátká přednáška k úkazu. Využít této příležitosti mohou jak školní kolektivy k doplnění výuky, tak i ostatní zájemci.

Pakliže kometa svůj průlet kolem Slunce přežije, zveme již nyní všechny zájemce na večerní vyhlížení komety hvězdářskými dalekohledy od 9. do 14. prosince vždy od 16 hodin. Aktuální informace naleznete na www.obsupice.cz," dodává tajemník hvězdárny, Petr Horálek.