V tento den, resp. tuto sobotu, se rovněž uskuteční cyklistická jízda po trase pochodu smrti.

Nelze zapomenout

Akci zajišťuje Český svaz bojovníků za svobodu Náchod, za podpory obecního úřadu Choustníkovo Hradiště a přilehlých obcí. „Vzpomínkový akt bude s mezinárodní účastí (od 16 hodin), dorazit by měl i hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc. A rádi uvidíme co nejvíce lidí z řad veřejnosti," zvou náchodští pořadatelé.

Setkání u zdejšího památníku se koná pravidelně od roku 2003. Cyklistická jízda historické paměti, dlouhá 104 kilometrů, se uskuteční popáté. Kopíruje trasu tehdejšího pochodu smrti a vede přes Rogoznici, Walbrzych, Mieroszów a české obce Zdoňov, Adršpach, Chvaleč, Petříkovice a Trutnov do Choustníkova Hradiště.

Tragický návrat

A co se tehdy vlastně stalo? V únoru 1945 se přemisťoval pěšky jeden z transportů s 9000 vězni z koncentračního tábora Gross-Rosen do Josefova, dnes městské části Jaroměře. Odtud měl být na sklonku 2. světové války transport vězňů přepraven po železnici do koncentračního tábora ve Flosenbürgu.

Karl Herman Frank však pochod přes území tehdejšího protektorátu nepovolil, a proto se celý transport vracel od protektorátní hranice v Heřmanicích u Jaroměře zpět do Trutnova. V Choustníkově Hradišti, kde se transport zastavil, bylo v jeho okolí postříleno a ubito 179 zubožených a vysílených vězňů. Dnes jsou jejich ostatky uloženy ve společném hrobě pod památníkem obětí pochodu na zdejším hřbitově. Šlo převážně o mladé lidi ve věku 25 až 40 let, hlavně o Poláky, Slováky, Maďary, Němce, Rusy.

Cyklistická jízda historické paměti
Časový harmonogram:

5.00 – odjezd z Trutnova do Gross-Rosen
7.30 – pietní akt a položení věnce u památníku v koncentračním táboře
8.00 – zahájení cyklistické jízdy po trase Pochodu smrti
16.00 – vzpomínkový pietní akt u památníku obětí v Choustníkově Hradišti
Celková délka cyklistické trasy je 104 km, po celé trase bude účastníky dop