Přestože třiadvacet zastupitelů už vloni schválilo návrh rekonstrukce Waldorfské mateřské školy na budovu zděnou, po předložení architektonické studie se znovu rozvinula široká diskuse o konečných nákladech budoucí stavby. Ty se jim zdály příliš vysoké. Městský architekt Boris Šonský jim totiž tento týden představil studii architektonického řešení s využitím původních základů.

Inspirací mu byla kvádrová stavebnice a tak komplex bočně propojených objektů opticky zapadá do okolní zástavby nízkých rodinných domků. Původně se totiž zastupitelé rozhodovali mezi stavbou kontejnerovou, montovanou a nejdražší – zděnou. Radnímu Karlu Jiránkovi (VV) se vloni podařilo ostatní přesvědčit o tom, že zděná budova bude nejen trvanlivější a energeticky výhodnější, ale především se do okolní zástavby nejlépe hodí. Teď se stavba za zhruba patnáct milionů korun oponentům zdála příliš drahá.

Dražší stavba bude šetřit energii

„Rozdíly nákladů mezi stavbou montovanou a zděnou jsou asi dva miliony korun, což se v budoucnu může vrátit už jen v nákladech na topení,“ upozornil radní Tomáš Hocke (nez.). Šonský připomenul, že budou-li použitelné původní základy, vznikne rovněž úspora, jinak upřesnil, že předběžnou cenu, která se všem zdála vysoká, stanovil podle tabulek pro výpočet zastavěného prostoru. Ta však při výběrovém řízení dodavatele může někdy klesnout až o dvacet procent. Místostarosta Otakar Špetlík (ODS) podotkl, že původně navrhoval stavbu kontejnerovou, při které by jen na krátkou dobu museli rozdělit děti do okolních školek, ale rozhodnutí ostatních respektoval.

„Teď se harmonogram přestavby posouvá až do jarních měsíců, takže by se vlastně nestěhovalo nic,“ připomenul výhody svého levnějšího návrhu. „Chtěli jste původně zděnou, tak proč jste teď proti?“ vyčetla Eva Kordová (nez.) oponentům z bloku Turnovské koalice. Ti však namítali, že už dříve byli proti, navíc přízemní objekty jsou podle nich příliš rozlehlé a vznikne v nich větší ztráta energie a třeba i problémy se sněhem na střechách. Proto spíše chtěli budovu klasickou. Jejich argumenty ale architekt Šonský vzápětí popřel.

Jedinou studii nepodpoří

„Jsme pro budovu zděnou, ale nelíbí se nám, že máme rozhodovat o jediné studii. Měly být alespoň tři, takhle není z čeho vybírat,“ řekl Tomáš Hudec (ČSSD). Špetlík konstatoval, že toto řešení by znamenalo více času i peněz, které tak chtělo město ušetřit. Starostka Hana Maierová (nez.) připomenula, že architekt přesně splnil zadání, navrhl budovu, která zapadá do okolí, navíc moderní. „Pokud bychom chtěli řešení jiné, nezbylo by, než oslovit někoho dalšího. To by ale znamenalo opět čas a další peníze,“ dodala. Při schvalování zastupitelů ale chyběl jediný hlas a celému projektu proto hrozilo, že půjde k ledu.

Věří, že peníze na stavbu se najdou

Rozsáhlá diskuse pokračovala tím, že obě strany „vytahovaly na světlo“ různé argumenty. Opozice trvala na tom, že tato varianta je příliš nákladná. „Cena není podstatná. Pokud bychom neopustili kontejnerovou variantu, musela by nás hanba fackovat. Nový návrh jsme zvažovali v porovnání s úsporou a myslím, že 1,5 milionu o tom nerozhoduje,“ řekl Martin Hrubý (nez.). Návrh se líbil i ostatním a tak při opakovaném hlasování po příchodu dalších nakonec Šonského studii schválili a radničnímu odboru uložili zajistit další stupně projektové dokumentace.

Místostarosta Špetlík věří tomu, že město bude schopné postavit i dražší variantu. Nicméně další střetnutí zastupitelů může nastat při konečném schvalování stavby ve chvíli, kdy budou městu chybět peníze kvůli nečekaným změnám v daňové výtěžnosti. Místostarosta Jaromír Pekař ale ostatní uklidnil tím, že ani v příštím roce takovou situaci nečeká.

Otakar Grund