"Ráz obce se úplně změní, už to nebude klidná vesnička. Větší část vesnice leží na straně, kudy povede dálnice. Lidé budou v obklíčení. Z jedné strany budou mít současnou silnici, z druhé strany dálnici. Extrémní zatížení přinese už výstavba dálnice. Většina lidí si ani nedovede představit, co vypukne," řekl starosta Královce Tibor Terbák. ŘSD nyní vykupuje pozemky, na trase D11 Trutnov - státní hranice jich získalo 70 procent. V jednom případě, v Královci, probíhá vyvlastňovací řízení. Majitel pozemků nepodepsal v zákonné lhůtě kupní smlouvu, podle které by dostal od státu osminásobek ceny za metr čtvereční, stanovený znaleckým posudkem. V Křenově u Žacléře už ŘSD přistoupilo k odnětí vlastnického práva na pozemky, které potřebuje získat kvůli stavbě dálnice.

"Nikdo z lidí, kteří bydlí na této straně obce, s tím není spokojený. Už teď je hrozný rámus od hranic, kde Poláci makají na stavbě dálnice do půl jedenácté večer. Vůbec si neumím představit, jak to bude vypadat, až se tady bude stavět česká dálnice," spráskla ruce Monika Hubená, která žije v rodinném domku u hranic 45 let. Bydlí v něm s dcerou a vnučkou. Dálnici bude mít doslova u nosu. Povede jí za domem.

Dálniční odpočívadlo v Bernarticích bude největší, které se staví u českých dálnic. Bude mít benzínku, parkoviště pro kamiony a další vybavení.
ŘSD hledá vodu v Bernarticích a Královci. Budou tam největší dálniční odpočívky

"Jsme první na ráně. Netuším, jak si to představují, na stavbu dálnice budou muset jezdit náklaďáky s materiálem kolem našeho domu, jiná přístupová cesta neexistuje. To bude katastrofa. Máme strach, jak to bude vypadat," přiznala.

Podle starosty Královce Tibora Terbáka výstavba dálnice přímo zasáhne zhruba 80 procent obyvatel obce. Největší obavy mají z hluku, který nahradí současný klid na loukách. "Někdo říká, už aby byla dálnice, ale lidé, kteří žijí v její blízkosti, nadávají. Budou mít dálnici přímo nad sebou. Větší část vesnice leží na straně, kudy povede. Ačkoliv se mluví o tom, že se doprava po dokončení D11 zklidní, tak jsem přesvědčený, že to tak nebude," poznamenal Tibor Terbák.

Výstavba polské rychlostní silnice S3 u českých hranic v úseku Kamienna Góra - Lubawka.
ŘSD chce začít příští rok stavět dálnici u Trutnova, Poláci jsou výrazně napřed

Královec extrémně zatíží výstavba dálnice. "Obcí bude jezdit velké množství nákladních aut a těžké techniky, které budou převážet hromady hlíny a štěrku, bude se šíleně prášit. To bude razantní zásah," dodal starosta.

Další velký zásah bude znamenat pro obec vybudování dálniční odpočívky s benzínkou. "Odpočívka bude napojená na naši vodu, proto se obávám, abychom vyšli s vodou. ŘSD během vrtů zjistilo, že v místě je pouze užitková voda. Vyžádali jsme si úpravu projektu, aby se vytvořily nádrže, které jim budou garantovat aspoň na tři dny zásobu pitné vody. Nemůžeme zásobovat dálniční odpočívku a nemít pro lidi v obci vodu," vysvětlil Tibor Terbák.

Výstavba polské rychlostní silnice S3 u českých hranic v úseku Kamienna Góra - Lubawka.
Jako půlka Cheopsovy pyramidy. Podívejte se, jak jde Polákům stavba dálnice

ŘSD na trase D11 z Trutnova do Královce vykupuje pozemky, aktuálně mu zbývá získat posledních 30 procent. Zatímco takřka všichni vlastníci podepsali smlouvu na prodej pozemku ve prospěch státu a vyinkasují tak osminásobek ceny za metr čtvereční, stanovený znaleckým posudkem, našly se i výjimky.

V pěti případech bylo zahájeno vyvlastňovací řízení poté, co majitelé nepodepsali s ŘSD smlouvy v zákonné lhůtě 60 dnů. Tři případy se týkaly přímo Královce.

Kamenolom v Královci dodává surovinu pro stavbu dálnice D11 u Jaroměře, mobilní třídící a drtící linka zpracovává kámen na štěrkodrť.
Kamenolom v Královci zásobuje stavbu D11 tunami štěrkodrtě, trhá rekordy

ŘSD uplatňuje vyvlastňovací řízení kvůli nutnosti získat pozemky pro realizaci veřejně prospěšné stavby. "V katastrálním území Královec nyní probíhá jedno vyvlastňovací řízení. Stále se vedou jednání. Je také možné, že nedojde k odnětí vlastnického práva a zástupci ŘSD ČR se s vlastníkem dohodnou na podpisu kupní smlouvy. Zbývající vyvlastňovací řízení byla zastavena, jelikož bylo dosaženo dohody a podepsána kupní smlouva," objasnil situaci Michal Doubek, investiční referent z krajské Správy ŘSD v Hradci Králové.

Zatím došlo k jednomu odnětí vlastnického práva, které se týkalo pozemků v katastrálním území Křenov u Žacléře. "Odnětí vlastnického práva není zatím pravomocné, vlastníci se mohou ještě odvolat," dodal.

D11 se má v Královci napojit na polskou rychlostní silnici S3. Poláci jsou hodně napřed, asfaltují silnici v Lubawce na hranicících.
Problém kvůli D11 na Žacléřsku? ŘSD začíná vyvlastňovat pozemky