První návštěvníky v sobotu přivítá Muzeum bratří Čapků v Malých Svatoňovicích. V rodném domě Karla Čapka na místním náměstí se zájemci mohou podrobně seznámit s životem i dílem obou slavných umělců. Divácky nejatraktivnější expozice Josefa Čapka ve druhém patře nabízí zejména soubor olejů. Pět obrazů z dvacetičlenné sbírky muzeum zapůjčilo na probíhající výstavu v Pardubicích. Kromě pondělí je expozice přístupná každý den od 8 do 12 a 13 do 16 hodin, o víkendech pak ještě o hodinu déle.

Každodenní provoz v sobotu zahajuje Galerie antického umění v Hostinném. Expozice v bývalém františkánském kostele návštěvníky láká na ojedinělou sbírku odlitků antických soch, která seznamuje s vývojem umění ve starověkém Řecku a Římě. Galerie je otevřena denně vyjma pondělí od 9 do 12 a 13 do 16 hodin, během letních prázdnin až do 17.00. Dospělí za prohlídku zaplatí 50 korun, děti, studenti a senioři polovinu.

Turistickou sezonu otevře rovněž dělostřelecká tvrz a vojenské muzeum Stachelberg na Babí u Žacléře. Návštěvníci mohou nahlédnout i do nově zpřístupněných podzemních kasáren. V květnu je opevnění otevřeno pouze o víkendech, a to mezi 10 – 12 a 13 – 17 hodinami.

Od soboty také rozšiřuje otevírací dobu hospital Kuks na šest dní v týdnu. Kromě pondělí sem zájemci mohou zavítat denně od 9 do 17 hodin. Navíc na květen připravují několik akcí. Hned 1. máje je možné k cestě do Kuksu využít historický motorový vlak „Kuksáček“, který jede na trati Jaroměř – Dvůr Králové nebo zajíždí až do Náchoda či Hradce Králové.

(top, bm)