Část transfúzní stanice vyhrazenou odběrům znají dobře. Někteří mají za sebou více jak stovku návštěv a s trochou nadsázky tu jsou jako doma. Jenže co se s krví a plazmou dobrovolných dárců děje potom?

Rozšířit si obzory mohli zájemci v rámci exkurze, kterou do běžně nepřístupných prostor organizoval Klub dárců krve. „Registrujeme zhruba 3500 dárců. Každý rok jich 200 až 300 odejde, stejný počet zase získáme. Celkový počet je již několik let stabilní. Akutní problémy s nedostatkem se nám naštěstí vyhýbají," seznámila přítomné se základními čísly primářka Alena Kvardová.

Jasně a přesně

Ročně tu provedou 10 až 11 tisíc odběrů a každou dávku ve dvou patrech trutnovské transfúzní stanice čeká složitý a organizačně náročný proces. „Vše musí být jasně a přesně evidované, dohledatelné, nesmí dojít k záměně. Samozřejmostí jsou vyšetření zdravotní nezávadnosti," upozorňuje primářka na absolutní základy zdejší práce. „Rozhodli jsme se, že z podobných exkurzí uděláme tradici a budeme je pořádat každý rok," informoval Lubor Nosek, předseda trutnovského Klubu dárců krve. Ten má za sebou již téměř deset let činnosti. „Snažíme se starat o dárce v oblasti kulturní, společenské i sportovní a pořádat nejrůznější akce. Nejbližší bude sedmý ročník bowlingového turnaje, kterého se účastní také města Rychnov nad Kněžnou a Hradec Králové," dodává Nosek.

Úpravy odběrů

Odběr plné krve ale začne Hematologicko transfúzní oddělení trutnovské nemocnice od ledna upravovat tak, aby maximálně vyšlo vstříc dárcům, kteří se rozhodnou přicházet častěji a darovat plazmu. „Tu potřebujeme buď k přímé potřebě při operacích a lékařských výkonech, nebo k výrobě léků, které lze zhotovit právě pouze z plazmy. Ta se na rozdíl od krvinek může zmrazit a její životnost je poté až dva roky," vysvětlila Alena Kvardová. „Odběry plné krve proto aktuálně regulujeme, krvinky mají totiž omezenou životnost 42 dnů a déle je nemůžeme skladovat. Navíc mnoho dárců je ochotných darovat častěji, proto přecházejí na dárcovství plazmy."

K tomu účelu bude aktuálně přizpůsoben rozvrh pro odběry. „Abychom odebrali více dárců, které v našem regionu naštěstí máme, budeme v pondělí, středu a pátek zvyšovat odběry plazmy," vysvětluje primářka. Odběry krve (takzvané běžné odběry) budou prováděny vždy dva dny v týdnu, a to v úterý a čtvrtek, v tyto dny budou zároveň probíhat odběry plazmy stejně jako dosud. „Zefektivňujeme tím naši práci a umožníme tak všem, kteří mají zájem, darovat tak často, jak si sami zvolí," dodává primářka Alena Kvardová.