Špindlerovské sjezdovky se postupně zabalují do bílé peřiny. „Zasněžujeme celý areál na Mísečkách až po Medvědín, tedy vrchní i spodní část. Ve Svatém Petru jsou v provozu děla na spodní části Černé sjezdovky, pokrýváme Hromovku. Na Přední Labské máme dostatečnou kapacitu děl k tomu, abychom ji zasněžili celou," upozornil Zdeněk Spilka ze Skiareálu Špindlerův Mlýn.

Kdy zahájí sezonu?

Zahájit sezonu by chtěli na Mísečkách o víkendu. „Bude záležet na množství sněhu, který napadne," dodal Spilka.

V Peci pod Sněžkou a Janských Lázních se postupně zasněžují všechny sjezdové tratě. Celkově jich SkiResort Černá hora – Pec nabídne 33 kilometrů, z nichž technickým sněhem bude zabezpečeno 75 procent. „Zahájit sezonu chceme ve středu nebo ve čtvrtek na sjezdovce Anděl a v horním úseku sjezdovky Ford Černohorská. Vše ještě upřesníme," deklarovali provozovatelé z Mega Plus.

Každá chvíle dobrá

Spustit děla se rozhodli i ve skiareálu Arrakis v Prkenném Dole u Žacléře. „Jedeme už od soboty, v neděli celý den, v pondělí dopoledne jsme to kvůli zvyšujícím se teplotám vypnuli. Pokračovat chceme hned, jak to půjde. Snažíme se využít každou vhodnou chvilku k přípravě. Tenhle víkend se sice ještě otevřít nepodaří, ale pracujeme na tom, aby to bylo co nejdříve," informoval Tomáš Ticháček. Zasněžuje se i v Herlíkovicích. „Pokud vydrží vhodné podmínky, bude se lyžovat již o víkendu," upozornil Daniel Svrček ze společnosti Snowhill.

Děla jedou naplno, jako první zřejmě otevře Severák

S výrobou technického sněhu začali v Rokytnici nad Jizerou na sjezdovce Přibližovák. Bude-li dostatek sněhu, oficiální zahájení sezóny tu plánují na 15.prosince. Ve stejný den by chtěli začít sezónu i v Harrachově.

Také ve všech velkých skiareálech na Jablonecku od sobotního rána jedou sněžná děla. Podmínky k zasněžování jsou sice hraniční, ale i tak se mohou sjezdaři na první lyžovačku těšit už o nadcházejícím víkendu. „Na oba dny chceme otevřít Arniku na Severáku," informoval Pavel Bažant, ředitel společnosti SKI Bižu, která na Jablonecku provozuje všechny tři velké skiareály.

Od soboty se sice zasněžuje i na Tanvaldském Špičáku a v Bedřichově, ale tyto areály prozatím zůstanou uzavřené. „Severák po víkendu taky zavřeme. V polovině prosince bychom pak rádi šli do provozu ve všech třech střediscích najednou," konstatoval Pavel Bažant.

Zatímco sjezdaři si ještě pár dnů musejí počkat, běžkaři se po Jizerkách prohánějí už od konce minulého týdne. Jizerská o.p.s. už navíc začala s úpravou tratí. „Rolba vyjela v pátek i v sobotu večer. A hned první víkend přilákal mnoho lyžařů. Centrální parkoviště v Bedřichově bylo po oba dny skoro zaplněné," uvedla Jana Lhotová, ředitelka Jizerské o.p.s., která spravuje tratě Jizerské magistrály.

Běžkaři, kteří v těchto dnech míří na magistrálu, by ale neměli zapomínat, že podmínky ještě nejsou rozhodnědokonalé. „Proto v tuto chvíli doporučujeme vzít si spíše starší lyže," upozornila Jana Lhotová.

Zatímco tratě Jizerské magistrály budou moct běžkaři i v letošní sezoně využívat zdarma, za sjezdovky si lyžaři po několika letech připlatí. Celodenní jízdné ve všech třech skiareálech SKI Bižu letos podraží na rovných 500 korun.

Sněhu je pro běžkaře zatím málo

Běžkaři zatím moc příležitostí ke svezení nemají. Jedna z prvních možností je každoročně na Černé hoře a letošní zima není výjimkou. Běhat se dá ale pouze na asfaltu, sněhová pokrývka je do pěti centimetrů.

Lepší to není ani v okolí Špindlerova Mlýna. „Běžkaři jezdí nejvýš po silnici, třeba k Vrbatově boudě, kde je to vyježděné. Ale klasické trasy upravené nejsou. Je na nich tak 10 až 12 centimetrů, což je málo," upřesnil vedoucí areálu na Horních Mísečkách, Zdeněk Spilka.

Trochu jezdit se dá i v centru běžeckého areálu polských Jakuszyc, těsně za hraničním přechodem Harrachov. Tady už rolba na plochu stadionu vyjela, do okolí se ale nedostala. Sněhu je zatím stále málo. Dobrou zprávou ale je, že i tuto zimu bude vjezd na rozlehlé trasy areálu bezplatný. Od 1. prosince ale došlo k úpravě ceny za parkovné. Řidiči osobních automobilů zaplatí za celodenní stání 12 zlotých, zhruba 75 korun.