Kvůli opravě silnice mezi Prkenným Dolem a Babím bude Stachelberg letos otevřený jen do 10. července. Do této doby se dostanou návštěvníci ke Stachelbergu pouze po silnici od Trutnova, z druhé strany bude přístupová cesta od čtvrtka 7. dubna uzavřená. V dubnu a květnu bude otevřeno o víkendech.

Předsedkyně Spolku občanů Babí Šárka Šlesingrová (vpravo) a místopředsedkyně Jitka Špačková upozorňují na nebezpečnou situaci s dopravou.
Dejte nám radary a chodník, žádají obyvatelé Babí. Bojí se pohybovat u silnice
Zdroj: Youtube

O vojenskou pevnost s unikátním systémem bunkrů a rafinovanou soustavou podzemních chodeb, vybudovanými na obranu proti Hitlerovi, se starají dobrovolníci ze spolku Stachelberg. "Poprvé jsme návštěvníky do pevnosti pustili již v roce 1993 a od té doby je zde každý rok provádíme. Celkem jich navštívilo Stachelberg více než půl milionu. Začali jsme u povrchového objektu T-St-S 73 "Polom". Posléze jsme se zavrtali jako krtci pod zem, abychom otevřeli pro návštěvníky část největšího podzemí československého pohraničního opevnění. V průběhu času se areál nadále rozrůstal i na povrchu," uvedli členové spolku Strachelberg.

Historická fotografie bunkru T-S 81a se střílnou v roce 1938.
Stachelberg není Disneyland, chce být autentický. Dostane unikátní střílnu

V březnu se jim podařilo koupit originální lafetu kanonu L1 z Francie. "Lafetu v minulosti legálně získali ve Francii a vzhledem k tomu, že sami už kanon v pokročilé fázi renovace mají, rozhodli se nám ji nabídnout. Moc dlouho jsme neváhali, rozbili prasátko, dokonce i někteří členové půjčili své vlastní peníze a lafetu zakoupili. Lafeta je na výrobu určitě jedna z nejnáročnějších částí. A možnosti, kde ji koupit, zkrátka nejsou. I když částka samozřejmě nebyla zrovna nízká, byla to pro nás nabídka, která se neodmítá a jsme za ni kolegům vděční," oznámil spolek Stachelberg.

Nakládání více než tunové originální lafety kanonu L1 ve Francii, kterou získal spolek Stachelberg.Nakládání více než tunové originální lafety kanonu L1 ve Francii, kterou získal spolek Stachelberg.Zdroj: spolek Stachelberg

V sobotu začala turistická sezona v dělostřelecké tvrzi Stachelberg. V červnu má otevřeno od čtvrtka do neděle.
Podzemí vojenské pevnosti Stachelberg návštěvníky často šokuje